Advert

Ödemişli üreticilerin gözü don ve soğuk tehlikesinde

Ödemişli üreticilerin gözü don ve soğuk tehlikesinde
Ödemişli üreticilerin gözü don ve soğuk tehlikesinde admin
Bu içerik 133 kez okundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle kısmi karantina şartlarına uyum sağlamaya çalışan Ödemişli meyve üreticileri, bir yandan salgının yayılmaması için evlerinde kalmayı tercih ederken bir yandan da tarımsal faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor. Tarımda vakit kaybının olamayacağını belirten üreticiler, "2-3 hafta evden dışarı çıkmazsak ekim-dikim sezonunu kapatırız. Bu da yazın meyve ve sebzenin daha pahalı olmasına yol açar" dedi.

Ödemişli meyve üreticileri, koronavirüsün yaygınlaştığı şu günlerde tarımsal faaliyetlerini sürdürüyor. Bir yandan virüsten kendini koruyan, diğer yandan da tarlalarındaki ürünleri sürekli kontrol eden üreticiler, başta erik olmak üzere birçok meyve ağacının çiçeklenme döneminde olduğunu belirtti.

"Çiçeklenme döneminde olursa..."

Ödemişli üretici Hasan Işık, "Mart ayı başından bu yana gözümüz meyve ağaçlarında" diyerek, "Ağaçların geçtiğimiz günlerde yaşanan soğuklardan etkilendiğini düşünüyoruz fakat erken dönem olduğu için belki telafi edilebilir. Çiçeklenme döneminde meydana gelebilecek don olayları, meyve ağaçlarındaki rekolteyi olumsuz anlamda etkiler. İnsanlık, koronaya dikkat kesilmişken biz de don olayını takip ediyoruz" dedi.

"Ülke ekonomisi olumsuz etkilenir"

Son yıllarda tarım sigortasının tanınmaya başlandığını belirten İsmet Uysal da, "Tarım sigortası yaptırsak da eğer olumsuz hava şartı ile karşılaşırsak ülke ekonomisi bundan olumsuz etkilenir. Korona nedeniyle bildiğimiz gibi sınırlarda da bazı önlemler var. İhraç ve ithalat önlemleri nedeniyle sıkıntılı bir döneme giriyoruz. Sigortalar; dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskınının ürünlerde neden olduğu miktar kaybını karşılıyorlar ama üreticimiz de bu konuda tam olarak bilgi sahibi değil" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide