Advert

Patatese yüzde yüz zam

Patatese yüzde yüz zam
Patatese yüzde yüz zam admin
Bu içerik 153 kez okundu.

Tüm dünyada salgın haline gelen koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla sürerken bazı ürünlerin fiyatları da çıkış gösterdi. Patates üretimin en yoğun olduğu Ödemiş ilçesinde ise fiyatlar yüzde 100 zamlandı, 5 liraya çıktı.

Türkiye, koronavirüs ile ilgili mücadeleye tüm hızıyla devam ederken bazı vatandaşlar da evde kalınması çağrılarına olumlu yanıt verdi. Market ve pazarlarda alışveriş yoğunluğunun yaşanmasının ardından ise bazı ürünlerin fiyatı arttı. O ürünlerin başında da patates geldi. Üretimin en yoğun olduğu Ödemiş'te fiyatlar, yüzde 100 zamlandı. Kilogram fiyatı 2.5 lira olan patates, ilçede kilogramı 5 liradan satıldı.

"Ödemiş'in tarlalarında kalmadı"

Satıcı Şükrü Korkmaz, geçtiğimiz haftalarda 2.5 liradan satılan patatesin bu hafta yüzde yüz zamlandığını söyledi. Korkmaz, kendisinin alım-satım yaptığını belirterek, "Patates, şu an Ödemiş'in tarlalarında kalmadı. Yeni ürün yaz patatesi ekimleri devam ediyor. Patatesin tarlada kaldıysa bile 4 liradan işlem gördüğünü öğrendik. Şu an patates, depolarda ve büyük hal işletmecilerinin elinde var. Bize kaç liradan verirlerse biz de üstüne kar koyup satmak durumundayız" dedi.

Korkmaz, "Küçük üretici, hasat yapar yapmaz ürününü elinden çıkarır. Biz de geçen haftaya kadar 2-3 liradan satış yaptık ama bu hafta patates bulmakta zorlandık. Büyük çaplı üreticilerle halci ve depocular, satın aldıkları patatesi depolara atıp fiyatları kendileri belirliyor" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide