Advert

Koronavirüs baklayı da vurdu

Koronavirüs baklayı da vurdu
Koronavirüs baklayı da vurdu admin
Bu içerik 163 kez okundu.

Ödemiş'e bağlı Kaymakçı Mahallesi'nde bakla ve bezelyede hasat çalışmaları sürüyor. Yoğun bir şekilde bakla ve bezelye üretimin yapıldığı mahallenin üreticileri, henüz sona ermeyen kış şartları nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. 3 TL ile açılan toptan alış fiyatının 1.5 liraya gerilediğini ifade eden üreticiler, ürün fiyatının maliyet parasını bile karşılamadığını belirtti.

Hem üretim hem de alım yapan Mutlu Didin, bir haftadır hareketli olan hasat sezonunun iyi gitmediğini belirterek, "Şu an baklanın kilosu toptan 1,5 lira. Beş yıl önce bile 3 liradan satın aldığımız zamanlar oldu. Verim oldukça iyi ama havanın yağışlı olmasından dolayı toplanamıyor. Kaymakçı'ya genellikle İzmir, Balıkesir ve Bursa hallerinden gelip alım yapıyorlar fakat hallerden talep gelmiyor. Nedeni de koronavirüs nedeniyle hal ve pazarlarda yapılan uygulamalar" dedi.

"Mayıs'a kadar böyle giderse..."

Üreticilerden Hakan Balcılar da zorlu kış şartlarının ürünleri etkilediğini vurgulayarak, "Baklada bazı tarlalarda soğuk vurgunu var. Nisan ayında Bozdağ'ın zirvesinde kar var. Bu da hava sıcaklığını etkiliyor. Son günlerin yağışlı ve soğuk geçmesi nedeniyle baklayı hasat edemiyoruz. Üretici, bakla hasadının bitmesi ile salatalık ve mısıra yönelecek. Mayıs ayına kadar bu şekilde giderse salatalık ekemeyeceğiz, darı ekmeye hazırlanacağız" şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seçim öncesi Kiraz’a ziyaret
Seçim öncesi Kiraz’a ziyaret
Büyükşehir’den Kiraz’daki çalışmalara devam
Büyükşehir’den Kiraz’daki çalışmalara devam