Advert

"Her türlü önlem alınmıştır"

admin
Bu içerik 137 kez okundu.

Koronavirüs ile mücadele, tüm dünyada olduğu gibi Ödemiş'te de sürüyor. Bu kapsamda ilçedeki cezaevlerinde alınan tedbirler de açıklandı. Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca'nın imzası ile gerçekleştirilen yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Çin’in Wuhan kentinde başlayarak dünya çapında salgın hastalığa neden olan Koronavirüs (Kovid-19) tehlikeli salgın hastalıkla mücadele kapsamında; Kovid-19 virüsü ile ilgili olarak 10.03.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığımız tarafından alınan önlemler çerçevesinde Adalet Bakanlığımızın emir ve talimatları doğrultusunda, Ödemiş T Tipi ve Ödemiş M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarımızda gerekli her türlü önlemin alınması sağlanmıştır.

Bu çerçevede önlemlerin alınmaya başlandığı günden itibaren 12.03.2020 günü Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca, Cezaevi Cumhuriyet Savcısı Ozan Uçar ve ceza infaz kurumlan personeli ile jandarma personelinin katılımı ile Ödemiş İlçe Sağlık Müdürü Ahmet Kipici tarafından koronavirüse karşı alınması gereken önlemler ve kullanılacak malzemeler ile ilgili olarak her iki kurumumuzda personelimize konferans verilmesi sağlanmıştır.

Yeni gelenlere sağlık testi

Ceza infaz kurumlarımıza kabul edilen hükümlü ve tutukluların barındırıldığı tüm oda ve koğuşların, ortak alanların, kurum araçlarının, ziyaret salonlarının hijyen koşulları sağlanmıştır. Kurum imkanları ile dezenfekte edilme işlemleri, sık aralıklarla devam etmektedir. Bunun yanı sıra 21.03.2020 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen dezenfekte ekibi ile kurumlarımızın ve araçlarımızın tamamı dezenfekte edilmiştir. Ceza infaz kurumlarımıza yeni kabul edilecek hükümlü ve tutukluların kuruma kabulleri sırasında gerekli sağlık kontrolleri yaptırılmakta olup Kovid-19 yönünden değerlendirme raporları ile kuruma kabulleri yapılmaktadır. Hastalıkla ilgili belirtisi olanlar, kurumlarımıza alınmayıp hastanede gözlem altında tutulmaları sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra kurumlarımıza yeni kabul edilecek hükümlü ve tutukluların kabulünde son 14 gün içerisinde yurt dışında bulunup bulunmadıkları ve yurt dışından gelen biriyle temaslarının olup olmadığı konusunda kolluk kuvvetlerinden araştırma yazısı istenmektedir.

"Isı değerleri ölçülüyor"

İş yurtlarımıza bağlı olarak kurumlarımız dışında adliye, hastane, temizlik vb. işlerde çalıştırılan hükümlülerimizin tamamının dış temastan uzaklaşmalarını ve izole edilmelerini temin etmek amacıyla ikinci bir talimata kadar çalıştırılmalarına ara verilmiştir. Ceza infaz kurumlarımızın ziyaretçi kayıt yerlerine Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlıklarımızın uygun gördüğü bilgilendirme afişleri asılmış, hijyeni sağlamak için gerekli malzemeler konulmuştur. Kuruma giriş yapan herkesin vücut ısı değerleri ölçülmekte ve yüksek ısı değeri olanlar sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir.

Kurum personelimizin ihtiyacı olan maske, eldiven, tek kullanımlık önlük, dezenfektan, kolonya gibi malzemeleri temin edilmiş olup bakanlığımız, bu tür ihtiyaçların karşılanmasında hiçbir mağduriyet yaşanmasına müsaade etmemekte ve eksilen malzemelerin ivedilikle giderilmesini sağlamaktadır.

Yurtlara yerleştirildiler

Yapılan iş ve işlemler, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünce takip edilmekte olup her gün düzenli olarak bilgi sunulmaktadır. Adalet Bakanlığı'nın 30.03.2020 tarihli direktifleri doğrultusunda ceza infaz kumullarımızdaki hükümlü ve tutukluların sağlık açısından olumsuzluk yaşamamasını temin etmek amacıyla ceza infaz kurumlarımızda görev yapan personelin üçüncü şahıslarla temasını kesmek amacıyla izole edilmeleri sağlanmış, Ödemiş ilçemizde hizmet veren Üç Eylül Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) Öğrenci Yurdu'nda 121 personelimizin barındırılması için yer temin edilmiş ve personelimiz yerleştirilerek aynı gün izole şartları sağlanmış, personelin görevlerine bu yerden gelip gitmesi sağlanmıştır.

Bunun yanı sıra ikinci sırada 15.04.2020 tarihinden itibaren izole edilecek personelimizin kalacağı yer sorunu da çözülmüştür. Ödemiş Müftülüğü tarafından personelimizin kullanımına açılan yurtlarına ceza infaz kurumlarımızın personeli yerleştirilecektir. Ceza infaz kurumlarımızda barındırılan hükümlü ve tutukluların koronavirüs salgın hastalığından korunmalarını temin etmek amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığımız, kurum personelimiz tüm imkanları seferber ederek hiçbir hükümlü ve tutuklunun sağlığını tehdit edici bir durumu oluşmasına müsaade etmemiş, çalışmalarında üstün gayret sarf ederek olumsuz bir durumun yaşanmasına yol açacak işlem yapmamıştır.

"Titizlikle takip edilmektedir"

Alınan tüm tedbirler neticesinde tehlikeli salgın hastalıkla mücadele ve bulaşık olarak yayılmasının önüne geçilmesi açısından sorumluluğumuzdaki ceza infaz kurumlarında tüm önlemler ve tedbirler alınarak uygulamalar, titizlikle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." ifadelerine yer verildi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide