Advert

Cezaevlerinde tahliyeler başladı

Cezaevlerinde tahliyeler başladı
Cezaevlerinde tahliyeler başladı admin
Bu içerik 126 kez okundu.

Af yasası ya da diğer bir ifade ile ceza infaz düzenlemesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye'de 90 bin hükümlü, serbest kalarak af yasasından yararlandı. Buna göre, af yasası ile maruz kaldıkları ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlülerin cezası, Adalet Bakanlığı'nın belirleyeceği devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmek koşuluyla denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecek.

 

30 Mart 2020'ye kadar suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşını dolduruncaya kadar cezaevinde kaldığı bir gün üç gün, 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı bir gün ise iki gün sayılacak. Ödemiş'te ise aftan yararlanan hükümlüler, otobüslere bindirilerek cezaevinden ayrıldı.

 

Af yasası kimleri kapsamıyor?


Ceza infaz düzenlemesinden yararlanamayacak olan kişilerse şöyle: Kasten öldürme, cinsel suçlar, kadına karşı suçlar, uyuşturucu imalatı ve ticareti, terör suçları, MİT kanununa ve devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, kasten yaralamada yüzün sürekli değişikliğine sebep olunması, özel hayatın gizliliğine karşı suçlar, işkence, eziyet kapsam dışı.

 

İnfaz paketiyle şu maddeler değişiklik gösterdi: Denetimli serbestlik süreleri, bir kereliğe mahsus 1 yıldan 3 yıla çıkarıldı. 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan kadınlar ve 70 yaşını bitirmiş hükümlüler içinse bu süre 4 yıla yükseltildi. Kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş kişiler cezalarının bir yılını, 70 yaşını bitirmiş kişiler 2 yılını, 75 yaşını bitirmiş kişiler 4 yılını konutlarında geçirebilecek. Ağır hastalığı ve engeli olanlar da bu kapsamda değerlendirilecek. Hükümlünün iyi hali ile ilgili değerlendirme sadece hükümlünün cezaevi süreciyle ilgili olacak. Cezaevi dışında iyi hal için belge istenmeyecek.

 

Özcan Çetin

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide