Advert

Büyükşehir’den üreticiye beş tonluk bakla desteği

Büyükşehir’den üreticiye beş tonluk bakla desteği
Büyükşehir’den üreticiye beş tonluk bakla desteği admin
Bu içerik 149 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs sürecinde bölgedeki üreticilerin destek bulması adına ilkini Ödemiş'te gerçekleştirdiği beş tonluk bakla alımına Kaymakçı Mahallesi'nde başladı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in danışmanı Tuncay Ceylan, Kaymakçı Mahallesi'nde üreticilerle buluşarak üretime destek heyecanını hep birlikte yaşadı.

Danışman Ceylan, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, bölgedeki tüm üreticilerin desteklenmesi amacıyla bir çalışma başlattı. Bu çalışmanın ilki de Ödemiş'e bağlı Kaymakçı Mahallesi'ndeki bakla üreticileriyle gerçekleşiyor. İlk etapta üreticinin pazara getirdiği ürünler alınmaya başlandı. Yanılmıyorsam her gün beş ton civarında alım yapılacak ve alınan baklalar, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza dağıtılacak.

Hem bölgenin kalkınması hem de üreticilerin kalkınması adına çok güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Devamı da gelecek. Diğer ürünler de piyasaya çıkıp pazarlarda satılmaya başlandıkça bu projede yer alarak ihtiyacı olanlarla buluşacak. Büyükşehir Belediyemiz, bütçesi yettiğince bu alımlarını sürdürmeye devam edecek” ifadelerini kullandı. 

"Bu savaşta birbirimize sahip çıkmış oluyoruz"

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Öncelikle Tunç Başkanıma bu zor günlerde üreticiye sahip çıkma, tarımın sürekliliğini devam ettirme anlamında gerçekleştirdiği güzel çalışma adına teşekkür ederim. Bu, hem üreticiye sahip çıkma hem de ihtiyaç sahibi insanların ihtiyacını karşılama anlamında çok önemli bir çalışmadır. Tarım sürdürülüyor, hayat sürdürülüyor. Koronavirüse karşı yaşanan bu savaşta da birbirimize sahip çıkmış oluyoruz. Bugün bakla, haftaya bezelye, arkasından da erik için çalışmalar devam edecek. Ödemiş gerçeğinde bakacak olursak patates için de alımlar olacak. Umuyoruz ki patates para etsin ve bu çalışmada yer almasına gerek kalmasın.

Bugün iki şeyi yaşıyor ve görüyoruz. Birincisi, hayatın sürdürülebilmesi adına yiyeceklere ihtiyacımız var. O nedenle tarımı ön planda tutuyoruz. İkincisi de rahatsızlanan, hastalanan insanların gerçek anlamda yaşatılması için kahramanca çalışan sağlık çalışanlarımız. Ürünler yaşayacak, insanlarımızın yaşaması için gerekli olan yiyeceği, içeceği sağlayacağız. Diğer yandan direnç arttırma yönüyle sağlıkçılarımızın işlerini kolaylaştırmak adına da güzel bir adım atmış olacağız.

Hafta sonu iki günü evdeyiz. Sonra ne olacak bilmiyoruz. Umut ediyoruz ki yeniden sokağa dökülebileceğimiz sağlıklı günlere kavuşalım" dedi.

75 kuruştan satılan baklayı iki liraya aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş ise şunları söyledi: "Tunç Başkanımız, İkinci Cemre Toplantısı'nı Ödemiş’te yapmıştı. Orada verdiği sözler vardı. İşte tarımsal kalkınmada çiftçiye verilen destek! Biz tarımı bugün desteklemezsek gelecekte aç kalırız. Üreticiyi desteklememiz lazım. Üretici kazanacak ki ektiği ürünü kaldırıp başka ürün ekebilsin. Bu çalışmayla beraber İzmir'de bu gıdaya ihtiyacı olan insanlar da mutlu olacak. Bu yönüyle de çok güzel bir hareket olduğunu düşünüyorum. Ürün 75 kuruş iken İzmir Büyükşehir Belediyesi, baklayı üreticiden iki liraya alıyor ve değerlendiriyor. Her gün beş ton alınacak ve bu alımlar uzun süre devam edecek. Bunun arkasından bezelye, erik, patates ve devamında farklı ürünlerle hem üretici hem de ihtiyaç sahibi insanları yalnız bırakmayacağız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide