Advert

Ödemiş Kent Konseyi'nden koronavirüs açıklaması

Ödemiş Kent Konseyi'nden koronavirüs açıklaması
Ödemiş Kent Konseyi'nden koronavirüs açıklaması admin
Bu içerik 127 kez okundu.

Ödemiş Kent Konseyi, ülkemizi ve tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, koronavirüs salgınının bulaşıcılığı ve yıkıcılığına dikkat çekerek, "Yaklaşık iki aydır dünyayı sarsıcı, yıkıcı, şiddetli ve alışılmadık şekilde etkileyen koronavirüs hastalığı, etkilerini ülkemizde de göstermeye başladı. Adından da anlaşılacağı gibi koronavirüs, insan hayatını tehdit eden ve çok hızlı yayılan özelliği sebebiyle bir pandemidir. Yani sadece belirli bir bölge, ülke, kültür alanını değil; farklı coğrafik, kültürel, ekonomik özellikler gösteren her yeri etki alanına almıştır. Virüs; özellikle ekonomik, kültürel durumu iyi ve yoğun kentleşme olan ülkelerde ve bölgelerde çok büyük zararlar bırakmaktadır.

Pandemik salgının zararları, sadece insan hayatı üzerinde değil; ekonomik, kültürel, eğitim, sağlık, kent yaşamı başta olmak üzere insan yaşamının her alanında etkili olmaktadır. Medeniyetimiz, geçmişteki salgınlardan ayrı olarak bugün farklı bir durumda bu hastalığa yakalandı diyebiliriz. Şöyle ki bugünkü kentleşme olayının yoğunluğu, ekonomik iş birlikleri ve bütünlüklerin fazlalığı, global dolaşım ve etkileşim, globalizmin dayattığı yaşam modelinde insanların düzenli ve zorunlu çalışma temposu, malların serbest dolaşımı vb. sebebiyle bugünkü dünya yaşamında sadece can kaybı ve kısıtlı geçici bir etki değil, uzun süreli ve insanlığın her alanında tahribatlar bırakacak bir yapıda olduğunu görüyoruz" dedi.

"Uzun süre daha uğraşacak gibi duruyoruz"

Taşlı, "Virüs salgınının belki de en büyük zararı çağdaş, kalkınmış zengin ve eğitim düzeyi yüksek kentleşmiş toplumlarda yapacaktır. Yani hastalığın yaşlı genç, zengin fakir, okumuş cahil, modern çağdışı, batı doğu, güçlü zayıf ayrımı yapmadan etkisini göstereceğine inanılıyor. Ayrıca salgının henüz kontrol altına alındığını, hızının azaldığını, etkisinin zayıfladığını söyleyebilmek şu an için mümkün görünmüyor. Tam tersi yayılma hızı ve zayiat daha da hızlı artmaya devam etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve ülkelerin tüm kamu ve toplumsal kuruluşları özellikle sağlık kurumları, canla başla bu salgınla mücadele etmektedirler. Bütün hedef, bir an önce bu salgını durdurup virüsü ortadan kaldırmak gayesiyle belki de insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir mücadele yapılmaktadır. Ancak tüm bu gayretlere rağmen yine de kontrol altına alınamayan salgınla uzun süre daha uğraşacak gibi duruyoruz. Kontrol altına alınsa bile ileride farklı formda insanlığı tehdit etmeye devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"Can alıcı ve çok hızlı bir şekilde yayılıyor"

Taşlı, siyaset ve idarenin başında bulunan yöneticilerin birliktelik ve dayanışma için her türlü çabayı sarf etmesi gerektiğinin de altını çizerek, "Kamunun tüm kurumlarının kusursuz bir ahenkle çalışması, kaçınılmaz bir zorunluluktur. Ayrıştırıcı, dışlayıcı siyasi düşüncelerle hareket etmenin ülkemize çok büyük zararlar vereceği açıktır. Siyasetçilerimiz, en azından bu salgın sürecinde kişisel ve partisel çıkarlarını bir kenara bırakmalıdır. Sonuçta ülke olarak birlik, beraberlik, dayanışma, ortak akıl, sağduyu, sabır ve bilimsel akılla bu virüs salgını belasından kurtulabilir ve ülkemize vereceği zararı azaltabiliriz. Ayrıca malzeme, ekipman gibi eksikliklerimiz için toplumun tüm dinamikleri, eksiksiz bir şekilde harekete geçirilmelidir. Bu anlamda farklı sektörlerde ihtiyaçları gidermeye yönelik üretim buluş ve çalışmaların fedakarca kendi değerlerimize ve yaratıcı bir şekilde yapılmaya başlanması sevindiricidir. 

Temsil ettiğimiz kent konseyi sorumluluğumuzun gereği olarak kentimiz için olumlu çıkarım düşünce ve tavsiyelerimizi her kurumla yapabileceğimiz gibi vatandaşlarımıza da tavsiyelerde bulunmak, kurumumuzun sorumluluğu gereğidir. Virüs salgını, can alıcı ve çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Hastalığı lütfen ciddiye alın. Mümkünse hiçbir toplumsal alana çıkmamaya gayret edin çünkü hastalığın en çok bulaştığı alanlar kalabalık, sıkışık ve kapalı alanlardır" diye konuştu.

"Gıdasız yaşanması mümkün değildir"

Taşlı, "20-65 yaş arası vatandaşlar, sokağa çıkma yasağına tam olarak uymalılar. Zorunlu durumlarda dışarı çıkanlar, temastan kaçınıp işlerini hemen bitirip geri dönmeliler. 14 altın kuralı eksiksiz olarak tüm vatandaşlarımız uygulamalı. Maskesiz kesinlikle sokağa çıkılmamalı. El, yüz ve temas edilen yerlerin temizliği dezenfeksiyonu sık sık yapılmalı. Kolonya, alkol, sabun ve dezenfeksiyon malzemeleri her an elimizin altında bulunmalı. Çok zor emsalsiz zamanları yaşadığımızın bilinciyle sabırla uyumla ve dayanışma ile bu sıkıntılı günlerin geçip tekrar güzel günlerin geleceğinin umudunu yüreklerimizden çıkarmamalıyız.

Virüs salgını sebebiyle gelirlerini kaybeden milyonlarca insanımız bulunmakta. Devletimiz, sosyal devlet bilinciyle bunlara tüm imkanlarını seferber ederek ihtiyaçlarını en azından asgari düzeyde karşılamaya çalışmalıdır. Bu anlamda devletin yetmediği alanlarda toplumsal dayanışma bilinciyle vatandaşlarımız ve kurumlarımız ellerinden geldiğince sıkıntılı kesimlere yardım etmekten kaçınmamalıdırlar. Bu anlamda özellikle çevre ve tarım dengesi çok önem taşımaktadır. Sağlıklı bir hayat için gerekli olan üç şey; su, hava ve gıdadır. Gıdasız yaşanması mümkün değildir" şeklinde konuştu.

İsmail Keçeci

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide