Advert

Tarım Kredi marketleri geliyor

Tarım Kredi marketleri geliyor
Tarım Kredi marketleri geliyor admin
Bu içerik 162 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'de son 17 yılda 16.3 milyar liralık tarımsal destek verdiklerini bildirdi. Bekir Pakdemirli, İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından video konferans yoluyla düzenlenen ve YouTube üzerinden canlı yayınlanan İzmir Sektör Toplantısı'nda yaptığı konuşmada İzmir'in tarım ve hayvancılıkta Türkiye ekonomisi için önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Son 17 yılda verilen destek ve yapılan yatırımların bunda payının büyük olduğunu dile getiren Pakdemirli, "İzmir'e son 17 yılda 16.3 milyar lira tarımsal destek verdik ve yatırım yaptık. Kırsal kalkınma desteklerimiz kapsamında 444 proje için yaklaşık 200 milyon lira hibe desteği ödedik. Ödediğimiz hibeler ile yapılan yatırımlar neticesinde 4757 kişiye istihdam sağlandı. Genç çiftçilerimizin toplam 572 projesini 17.2 milyon lira hibe ile destekledik. Hayvancılığın olmazsa olmazı meralarımıza İzmir'de özel hassasiyet gösterdik ve yaklaşık 68 bin dekar mera ıslah çalışmasını tamamladık" diye konuştu.

Yarım milyarlık gelir

İzmir'e son 17 yılda yaklaşık 446 milyon lira yem bitkileri desteği ödediklerini de aktaran Pakdemirli, altı tarımsal ovayı sit alanı olarak koruma altına aldıklarını vurguladı. Kentte 547 bin dekar araziyi suyla buluşturduklarını belirten Pakdemirli, bununla birlikte çiftçilere yıllık 503 milyon lira zirai gelir artışı sağladıklarını söyledi.

Çiftçilerin tarlalarını daha kolay ekebilmeleri, zaman ve yakıt tasarrufu sağlayabilmeleri amacıyla İzmir'de 565 bin dekar alanda toplulaştırma çalışmalarını tamamladıklarının dile getiren Pakdemirli, şöyle konuştu: "İzmir'de son 17 yılda 114.5 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Arıcılığı geliştirmek maksadıyla 15 adet bal ormanı tesis ettik. Böylece bal üretiminde yaklaşık yüzde 20'lik bir artış sağladık. Ayrıca İzmir'imize üç şehir ormanı ve 70 mesire yeri kazandırdık. Orman mahallelerinde yaşayan 3623 aileye yaklaşık 47 milyon lira orman köylüsü kredisi ve hibe desteği sağladık. 5000 köye 5000 orman projesi kapsamında İzmir'de 205 mahallede 582 bin adet gelir getirici tür fidanı diktik. İzmir'de 'Geleceğe Nefes' kampanyasında 46 lokasyonda 1 milyondan fazla fidan dikildi. Anlık hava durumlarının vatandaşımıza sunulması maksadıyla 63 adet Meteoroloji Gözlem Sistemi kurduk."

"İzmir'e 46 Tarım Kredi Kooperatifi Marketi açılacak"

İzmir'in de içerisinde yer aldığı dört pilot ilde Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi'nin başlatıldığını da hatırlatan Bakan Pakdemirli, İzmir'den 25 projeyi destekleme kapsamına aldıklarını ve hibe sözleşmelerinin imzalanması aşamasına gelindiğini söyledi.

İzmir ve ilçelerinde bu yıl içerisinde toplam 46 adet Tarım Kredi Kooperatifi Marketini hizmete açacaklarını kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti: "26 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. 4 milyon adet fidan üreteceğiz. Kemalpaşa-Nazarköy'deki ormanlık alanda 20 kilometre yürüyüş parkuru olan ve 3000 yıllık Hitit Anıtı'nı ön plana çıkaran ekoturizm alanı oluşturacağız. İzmir'imizde bir şehir ormanı, sekiz mesire yeri ve üç bal ormanı tesis edeceğiz.

ORKÖY çalışmaları kapsamında orman mahallelerinde yaşayan 240 ailemize 8 milyon lira ferdi kredi ve hibe desteği sağlayacağız. Dünyanın en eski kültürel yerleşim yerlerinden olan Bergama ilçemizin içerisinden geçen Selinos Deresi'ni ıslah ederek turizme kazandıracağız. "Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap" kapsamında İzmir'den 38 projeye toplam 23 milyon lira hibe ödemesi gerçekleştireceğiz. 200 milyon lira maliyetli Kapıkaya Barajı'nı yatırım programımıza aldık. 32 bin 530 dekar araziyi sulayacak olan Kınık-Kapıkaya Barajı ile çiftçilerimize 30 milyon lira zirai gelir artışı sağlayacağız."

Pakdemirli'den İzmir'e yeni müjdeler

Selçuk Efes Havalimanı'na Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuracaklarını ifade eden Pakdemirli, şunları kaydetti: "Yine şehrimizde bu yıl içerisinde 32 birimde 2B orman kadastro çalışması yapacağız. Üç ilçemizde de 26 bin dekar alanda mera ıslah çalışması yapacağız. İzmir'de Sakız, Kıvırcık ve Pırlak koyunları ile Türk Saanen keçisini de soy kütüğü kapsamına alıyoruz. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başına 100 lira, bu işletmelerden koç ve teke alan yetiştiricilere 500 lira destekleme ödemesi yapacağız. Düve Alım Desteği kapsamında da inşallah 37 yetiştiricimize 1.2 milyon liralık destekleme ödemesi yapacağız.

Islah için dört proje

Taşkın ve sel felaketlerinden şahsen de zarar görmüş biri olarak bu konunun İzmir'in ne kadar canını yaktığını biliyorum. Dolayısıyla bu kapsamda İzmir'de toplam maliyeti 47 milyon lira olan dört adet taşkın koruma tesisinin inşaat ihalelerini bu yıl içerisinde yapacağımız haberini de vermek isterim. İnşaat ihalesini yapacağımız projelerimiz, 1. Kemalpaşa Nif Çayı Islahı 1.Kısım 2. Karaburun Küçükbahçe Mahallesi Taşkın Koruma Tesisi, 3. Karaburun Küçükbahçe Mahallesi Kurfal ve Sulu Dereleri Islahı ve 4. Foça Deniz Üs Komutanlığı içerisinden geçen dere yataklarının ıslahı.

Kiraz ve Tire'deki yatırımlar

Ayrıca Kiraz ilçemizde inşaat çalışmalarına başladığımız Akpınar, Çınarlıdere ve Avunduk Mahallesi Çınarcık Deresi Islahı ile mahallelerimizi de taşkınlardan koruyor olacağız. Ayrıca Tire'de 14 Mart 2019 tarihinde temelini attığımız, 10 milyon dolar yatırım bedelli Tarım Kredi Yem Fabrikası'nı da inşallah Temmuz ayı itibariyle hizmete almayı planlıyoruz. Bu büyük yatırım sayesinde regülasyon görevimizi daha iyi şekilde yerine getirecek, çiftçimize daha ucuz ve kaliteli yem temini sağlayacağız."

İsmail Keçeci

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide