Advert

"Ödemiş'in emrindeyiz"

admin
Bu içerik 162 kez okundu.

Noyan Yapı ve Gayrimenkul'ün sahibi, aynı zamanda Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ödemiş İlçe Temsilcisi Halil Akgün, koronavirüs sürecinde Ödemişlilere yaptığı yardımları gazetemize özel anlattı.

Akgün, "Yıllardır emlak sektöründe çalışmaktayım. Bundan 10 ay önce Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ödemiş İlçe Temsilciliği görevini üstlendim. Vakfın başına geçtiğimden beri 'Ödemiş için ne yapabilirim? Ödemiş'e nasıl faydalı olabilirim?' konularında çaba sarf ettim. Virüs, hayatımıza girdiği süreçten itibaren tüm dünya gibi bizi de negatif yönde etkisi altına aldı. Haliyle mekanlar tek tek kapanmaya başladı, işçi çıkarımları başladı. Biz de bu sürecin sonrasında yönetim kurulumuzla bir araya gelerek bu konuyla alakalı çeşitli yardımlar yapmak adına toplantılar gerçekleştirdik.

"Sattığımız bir evin komisyonuna hiç dokunmadan yardıma başladık"

Biz, sivil toplum kuruluşuyuz. Dolayısıyla yönetim kurulumuz, bu süreçte yapacağımız bu çalışmanın ne kadar doğru olup olmayacağı hususunda düşünmeye başladı.  STK'ların para toplama yetkisi yok. Dolayısıyla yönetim kurulumuz, yardım toplamanın olumlu olmayacağını düşündü. Karar reddedildi. Ben, arkadaşlarımla bir araya gelerek bu yardımı toplama kararı aldım. Bu süreç sonrasında kendi imkanlarımızla yardım yapmaya karar verdik. Sattığımız bir evin komisyonuna hiç dokunmadan yardıma başladık. Kumbaraya bir miktar para attık. Erzak aldık ve dağıtmaya başladık. Dağıttıklarımızı sosyal medya üzerinden paylaşınca pek çok iş adamı, bize destek olmak istediğini söyledi. Sağdan soldan yardım almaya başlayınca işi büyüttük ve yardımlarımız çoğaldı" dedi.

"88 bin 500 liralık maddi destek verdik"

Yedi ay önce TÜGVA olarak Ramazan ayında dağıtmak adına poşet bastırdıklarının da altını çizen Akgün, "Nereden nereye. Beş bin poşeti kullanmak, bugüne nasip oldu. TÜGVA adına tek tek ihtiyaç sahiplerine bu poşetler dağıtıldı. Hem maddi hem manevi hem de gıda yardımıyla tüm ihtiyaç sahiplerine destek olmaya çalışıyoruz. En son yaptığımız hesaplara göre, yardıma muhtaç vatandaşlarımıza 51 bin 482 liralık gıda yardımı yaptık. 88 bin 500 liralık da maddi destek verdik.

Bu süre boyunca hiçbir zaman siyasi ayrım yapmadık. Muhtarlarımızın kapısını çaldığımızda 'TÜGVA'dan geliyoruz. Bize ihtiyaç sahiplerini söyleyin' dedik. İnsanları bir nebze mutlu edebildiysek ne mutlu. Bunun yanı sıra Kuvvetli Mahallesi muhtarımızla gezerken bir eve girdik. Evin durumu içler acısıydı. Ev; bir oda, bir mutfak, mutfakta toprak üstünde, banyo yok. Bu evin durumuna çok üzüldük. Hemen bir çalışma yaptık. Müteahhit arkadaşlarımız ve iş adamlarımızla bir araya gelerek bu evi yenilemeye karar verdik. Evin planları çizildi. Bu hafta da yenileme çalışmalarına başlayacağız" ifadelerini kullandı.

"Siyasi ayrım gözetmeksizin insanlara yardım eli uzatmayı amaçladık"

Akgün, "Yine başka bir mahallede bir evin kapısını çaldık. Üç çocuk, bir anne. Baba yok. Anne, maddi durumlarının olmadığını söyledi. Evde televizyon dahi yoktu. Çocuklar, EBA TV izleyemiyormuş. Yine telefonla gerekli mercilere ulaştık. Sağ olsunlar bu süreçte kimse tarafından bir kere bile geri çevrilmedik. Ailemizi televizyonla, çocuklarımızı EBA TV'yle buluşturduk. Farklı bir evde yaşlı bir amcanın durumu çok kötüydü. Terk edilmişti. Oğlu tarafından bakılmadığını öğrendik. Durumu hemen Ödemiş İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'e bildirdik. Gerekli merciler, evin bakımını üstlendi. Biz, hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin insanlara yardım eli uzatmayı amaçladık. Ödemiş Belediyesi, biz, muhtarlarımız ve diğer kurumlar, bu süreçte çok güzel şeyler yapıyor. Herkesten Allah razı olsun. Hep birlikte bu yolda yürümek çok güzel.

112 İstasyonu'ndan bir talep aldık. Arkadaşlarımız, eve gidemediklerini ve termostatlarının bozulduğunu ifade etti. Kısa sürede termostat taleplerini de giderdik. Öte yandan iki haftada yaklaşık sekiz bin ekmek dağıttık. Mahalle mahalle dolaştık, ekmeklerimizi teslim ettik. Bu süreçteki çabaları için Ödemiş muhtarlarına da çok teşekkür ediyoruz. Yardıma muhtaç insanlarımızla aradaki bağlantıyı sağlayarak yardımlarımızın onlara ulaşmasını sağladılar" şeklinde konuştu.

"Şu yaptığımız işte dahi bizi linç etmek isteyen çok insan oldu"

Durumu olmayan vatandaşlarının bakkal borçlarını ödeyerek bu duruma da öncülük yaptıklarını belirten Akgün, son olarak şunları söyledi: "Bu ödemeyi yapmadan önce gerçek ihtiyaç sahiplerini tek tek belirledik. Bu ödemeler esnasında bir tekel bayiinin önünde fotoğraf çekilince linç yedik. Vatandaşımızın tekel bayisinde bulunan borcunu ödedik. Orada borcu olduğu için oraya ödeme yaptık. Şu yaptığımız işte dahi bizi linç etmek isteyen çok insan oldu. 

14 gönüllü arkadaşımızla gece gündüz; dağ, tepe, toprak demeden üç aracımızla Ödemişlilere hizmet ediyoruz. Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü ile de koordineli çalışıyoruz. Onlarla kurduğumuz ekip kapsamında kimlik numaraları üzerinden kontrollü yardım yapıyoruz. Bu yardımlar, üç ay boyunca devam edecek. Bu virüs belasından da bir an önce kurtulmak istiyoruz. Bize ulaşamayanlar, muhtarları aracıyla ulaşsın. Sosyal medya hesaplarımızda telefon numaralarımız da mevcut. Çekinmeden ulaşsınlar. Gece gündüz demeden yardıma devam edeceğiz. Gerekli yetki belgelerimiz var. Vatandaşlarımız hastaneye, bankaya çıkamıyorsa yine yanlarındayız. Kaymakamlıktan her türlü iznimiz hazır. Vatandaşlarımız, bu sıkıntılı süreçte evde kalsın. Biz onların her dakika, her saniye emrindeyiz. Ödemiş’in emrindeyiz."

İsmail Keçeci

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide