Advert

Tire'de çekirge istilası

Tire'de çekirge istilası
Tire'de çekirge istilası admin
Bu içerik 147 kez okundu.

Tire'de görülen çekirgeler, Akarca Ovası'ndaki bazı mahsulleri tahrip etti. Havaların ısınmasıyla birlikte Tire ilçesi Akarca Ovası'nda ortaya çıkan çekirgeler, vatandaşları tedirgin etti. Biber, domates, kavun gibi şu an toprakta olan bazı mahsullere zarar veren çekirgeler, bölge çiftçisini kaygılandırdı. Barış Gül isimli çiftçi, çekirgelerin havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıktığını, yüksek tepelere yuvalanıp ovaya inerek ürünleri talan ettiğini söyledi.

Bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, çekirgeler için acil önlem alınmasını beklerlerken rahatlatan haber ise Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu'ndan geldi. Çekirgelerden haberdar olduklarını belirten Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, önlemlerin hafta başından itibaren alınacağını söyledi.

En geç yarın ilaçlama

Tire İlçe Tarım Müdürlüğü'nün bugün özel ilaç temin edeceğini ve en geç yarın bölgede ilaçlama çalışmalarının yapılacağını belirten İbişoğlu, "Salı gününden (yarın) itibaren İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte çalışma başlatacağız. İlaçlama yapılan bölgeler koruma altına alınacak. İlaç etkisini yitirene kadar bu alanlara koyun, keçi gibi hayvanların girmesi engellenecek. Temennimiz, kısa sürede ovamızı çekirgelerden arındırmak" dedi.

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide