Advert

"Faturaların yüksek gelmesinin açıklaması olmalı"

 admin
Bu içerik 127 kez okundu.

Koronavirüsün ardından "Hayat eve sığar" sloganıyla vatandaşların uzun bir zamandan beri evlerinde kaldığını ancak evde yaşamanın maliyetin de artığına dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Evde kalmakla birlikte giderler artmaya başladı. Enerji Fonu, TRT Payı ve Elektrik Tüketim vergilerinde indirime gidilmeli. En önemlisi, konut ve sanayide uygulanan fiyatların üzerinde bir tarife ile esnafa faturalarını ödemektedir. Özellikle son dönemde gelen elektrik ve doğalgaz faturaları, aile bütçelerini oldukça sarsmaya başladı" dedi.

"Geçici olarak fon ve vergiler kaldırılmalı"

Türkiye genelindeki iki milyondan fazla esnaf ve sanatkarı temsil eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik ve doğalgaz faturalarının oldukça yükselmesi ile birlikte iş yeri kapalı olan çoğu esnaf ve sanatkarın bu faturaları ödemekte güçlük çektiğini ifade ederek, "Bu dönemde elektrik, doğalgaz faturalarında geçici olarak indirime gidilmeli. Genelge ile iş yapamadığı için bu dönemde iş yeri kapanan esnaf, iş yerinin kirasını ödeyemezken, işten çıkarılan on binlerce insan geçim derdinde iken son gelen faturalar, insanlarımızı kara kara düşündürüyor.

Yaklaşık 45-50 gündür işten çıkan işçi ve iş yeri kapalı olan esnaf ve sanatkar, bu fatura bedellerini nasıl ödeyecek? Bu sorunun kısa sürede ortadan kalkması için Enerji Fonu, TRT Payı ve Elektrik Tüketim vergileri geçici olarak kaldırılmalı. En önemlisi konut ve sanayide uygulanan fiyatların üzerinde esnafımıza elektrik tarifesi uygulanmakta. Yüksek tarifeden ödeme yapan esnafın faturalarında indirime gidilerek esnafımıza ve işsizlere bu zor dönemde yardımcı olunması, herkesi mutlu edecektir" diye konuştu.

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide