Advert

Bezelye üreticisi umduğunu bulamadı

Bezelye üreticisi umduğunu bulamadı
Bezelye üreticisi umduğunu bulamadı admin
Bu içerik 116 kez okundu.

Bezelyesi ile ünlü Ödemiş'te üreticiler, üretiminin bir haftaya kadar biteceğini söyledi. Üreticiler, tarladaki bezelyenin bu yıl ancak günlük yevmiye ücretini kurtardığını belirterek koronavirüsten dolayı piyasanın kendilerini yeterince tatmin etmediğini dile getirdi.

Ödemiş'te Nisan başlarında piyasaya çıkan bezelyenin hava şartlarına göre Mayıs ayının sonlarına kadar hasadı yapılıyor. Bezelyenin hemen ardından da mısır ve salatalık gibi ikinci ürün ekimi yapılırken Kaymakçı Mahallesi'nde kurulan bezelye pazarında toptan satış yapan bezelye üreticisini bu yılki fiyatlar memnun etmedi.

"Masrafımızı anca kurtarıyor"

Kaymakçılı üretici Ali Dereli, alıcı ile tüketici arasında hiçbir zaman denge kurulamadığını, dengenin hep aradaki toptan alıcılar lehine olduğunu söyledi. Dereli, Büyükşehir Belediyesi'nin devreye girmesi ile fiyatların az da olsa dengelendiğini belirterek, "Şu anda bezelyenin kilosunu 3 TL civarında satıyoruz. Bir ara 1 liraya kadar düşmüştü. 3 lira, bizim masrafımızı anca kurtarıyor. Kendi tarlamızda kendimize günlük iş üretmiş oluyoruz. Bezelye, aile desteği olmazsa yapılmaz durumda" dedi.

Pazar ve haller kapanınca...

Kaymakçı'da toptan bezelye alımı yapan tüccarlar ise üreticinin pazara düzgün ürün getirmemesinin de fiyatların düşmesinde etkili olduğunu söyledi. Bu yıl koronavirüs salgınının pazarları ve fiyatı etkilediğini söyleyen üretici Yusuf Elmacı, "Korona önlemleri nedeniyle pazarlar ve haller kapatılınca satış zincirinde sıkıntı yaşadık" dedi.

Pazarcılık ve üreticilik yapan Mehmet Gürgen de, "Tohum, tarla kirası, mazot ve gübre gibi girdiler, bezelyenin fiyatını etkiliyor. Bu yıl üreticinin bu üründen kar elde edebilmesi için en az 3 TL'den satması gerekir. Biz de alıcılar olarak arz-talep dengesini bulup hallere uygun fiyatla bezelye gönderiyoruz. Tüketimin çok olması gerekir ki fiyat da yüksek olsun" şeklinde konuştu.

Gerekenleri sıraladı

Kaymakçı bezelye pazarına alıcıların Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden geldiğini söyleyen Ziraat Mühendisi Özkan Akgün de üreticinin bilinçli ve doğru ekimle, teşvikle, siyasi istikrarla birlikte para kazanabileceklerini belirterek, "Üretici, ancak o zaman vaktinden önce para etsin diye bezelyeleri toplamaktan kurtulacak ve herkes hak ettiğini kazanabilecektir" ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide