Advert

Patates ithalatına tepki gösterdi

Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi admin
Bu içerik 141 kez okundu.

Patates üretimi ile ön plana çıkan Ödemiş'te büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bedri Serter; Mısır, Suriye ve Irak'tan yapılan patates ithalatına tepki gösterdi. Türkiye'nin en önemli patates üretimi yapılan Küçük Menderes Havzası'nın ilçelerinden Ödemiş'te patates üreticileri ile görüşerek sorunlarını dinleyen ve bu konuda devletin bilimsel bir şekilde konuya yaklaşması gerektiğini söyleyen CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, "Küçük Menderes Havzası, patates üretiminde Türkiye'nin en önemli lokasyonudur. Bugün patates üreticisi, büyük bir krizin içinde bulunuyor. Kovid-19'u nasıl Bilim Kurulu eliyle gerilettiysek patates konusunda da devletin bilimsel bir yaklaşım içinde olması gerekiyor" dedi.

"Bir çuval patatese bir damacana su alınmıyor"

Patates çiftçisinin sorunlarının büyük olduğunu, bilimsel detaylarla hazırlanmış yeni yönetmeliklere ihtiyaç olduğunu ifade eden Serter, "Bugün patates 0.40 kuruş. Üretici bir çuval patates satıp bir damacana su alınamıyor, yazıktır. Tarladan patatesin çıkış fiyatının minimum 1.5 lira olması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den patatesin taban fiyatını 1.5 lira olarak açıklamasını acil olarak bekliyorum" dedi.

"Patates üretimi teşvik edilmeli"

Türkiye gibi patates üretiminin ciddi oranlarda olduğu bir ülkenin patates ithalatı yapacak duruma düşmesinin trajik olduğunu söyleyen Serter, "Son üç aydır yaşanan salgın sürecinde insanlarımız için önceliğin sağlıklı gıdaya erişim olduğunu gördük, yaşadık. Bu noktada patatesin de B ve C vitaminleri yönünden son derece zengin olan ve insan sağlığını olumlu etkileyen bir ürün olduğunu da hatırlatmak gerekir. Sadece evlerimizde değil, özellikle bu süreçte de açık olan ve çalışan fabrikalarda ve sanayi sektörünün genelinde çalışanların patates tüketimi teşvik edilmelidir. Başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere tüm bakanlıklar ve ilgili kurumlar, ciddi bir yaklaşımla ulusal patates eylem planı ortaya koymalıdır" diye konuştu.

Serter, açıklamasında son aylarda yaşanan sürecin giderler ve vergiler noktasında zaten ciddi problemler yaşayan çiftçilerin belini iyice büktüğünü söyleyerek, "Bugün herkesin evlerinde kalması ve işletmelerin kapanması sonucunda 40 bin tonluk patates tüketimi 20 bin tona düşmüş, patates tarlada kalmıştır. Bu noktada Ödemiş patates üreticilerinin sesi olarak diyorum ki maliyeti yüksek, fiyatı düşük patatesin ithalatının önüne acilen geçmemiz, yerel üreticiye destek olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Halkçı belediyelerden sonra sıra artık devlette"

Türkiye'nin 6 milyon tonluk patates kapasitesinin yüzde 10'una yakınını karşılayan ve Küçük Menderes Havzası gibi mikroklimaya sahip bir bölgede yer alan Ödemiş patatesine dair politikaların özellikle son 20 yılda çıkmaza girdiğini belirten Serter, yıllık patates üretiminin yarı yarıya düştüğünü hatırlatarak, "Özellikle Kovid-19 sürecinin başından bu yana büyükşehir belediyelerimizin gösterdiği dayanışma örnekleri ve halkımızın ciddi destek verdiği kampanyalar, zor durumda kalan yurttaşlarımıza nefes olmuştur. İktidara tavsiyemiz, iyi uygulamaları örnek alarak 'askıda patates' uygulamasını başlatmasıdır. Bu uygulamanın İçişleri Bakanlığı'nın bir talimatıyla valilikler ve kaymakamlıklar eliyle en kısa süreçte hayata geçirilebileceğini düşünmekteyim" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide