Advert

Fakültenin projesine milyonluk destek

Fakültenin projesine milyonluk destek
Fakültenin projesine milyonluk destek admin
Bu içerik 81 kez okundu.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Kiraz Veteriner Fakültesi’nin 'İzmir İlinde Bulunan Çiftlik Hayvanlarında Sars Cov-2'nin Varlığının Hayvan Sağlığı ve Hayvansal Üretim Üzerine Etkileri' projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın COVID-19 salgın riski ile mücadeleye katkı sağlayacak ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik acil çözüm sunan projeleri desteklemeyi hedefleyen COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Mali Destek Programı'ndan mali destek almaya hak kazandı.

Türkiye'de 26 Kalkınma Ajansı eliyle uygulanan ve öncelikleri 'virüsün yayılmasının engellenmesi ve kontrol altına alınması', 'halk sağlığı için hazırlık ve müdahale çalışmaları' ve 'salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilmesi' olarak belirlenen programa İzmir bölgesinden toplam 208 proje başvurusu yapılırken üç proje mali destek almaya değer görüldü.

Bütçe 1 milyon lira

DEÜ Kiraz Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Özbey, proje kapsamında önemli tarım merkezlerinden biri olan İzmir'de evcil hayvanlar ve çiftlik hayvanlarında Sars Cov-2 virüsünün varlığını ve etkisini ölçmeye yönelik araştırma faaliyetleri yürütüleceğini açıkladı.

Özbey, "Toplam bütçesi 15 milyon lira olan program kapsamında DEÜ Veteriner Fakültesi projemiz, 1 milyon 47 bin lira destek alacak. 1 Haziran-1 Eylül 2020 tarihleri arasında tamamlamayı hedeflediğimiz proje kapsamında Küçük Menderes Havzası'ndaki üreticilerin yetiştirdiği sığırlardan alınan örnekleri fakültemiz bünyesinde kurulan COVİD-19 Teşhis Laboratuarı'nda işleyeceğiz. İzmir'in ilk ve tek veteriner fakültesi olarak bölgemize katkı sunmanın yanı sıra böylesi önemli bir projeyi eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerimizi yürüttüğümüz ilk yılımızda gerçekleştirecek olmaktan gururluyuz" dedi.

"Önemli bir ihtiyacı karşılayacak"

COVID-19 salgını ile mücadelede önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan proje hakkında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Üniversite olarak COVID-19 pandemisinin başladığı günden bu yana devletimizin, milletimizin verdiği mücadeleye katkı sunmak adına tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bu salgınla mücadeleyi çok farklı perspektiflerden ele aldık ve bu bakış açısıyla ilerlemeye devam ediyoruz.

Veteriner Fakültemizin 'İzmir İlinde Bulunan Çiftlik Hayvanlarında Sars Cov-2’nin Varlığının Hayvan Sağlığı ve Hayvansal Üretim Üzerine Etkileri' projesi, üreticinin önemli bir ihtiyacını karşılayacak. Veteriner Fakültemizi açarken bölgemizdeki hayvan üreticilerinin ihtiyaçlarına yönelik projeler geliştireceğimizi müjdelemiştik. Görüldüğü üzere günün ihtiyaçlarına ve üreticimizin geleceğine yönelik projeler yürütüyoruz. Akademiden aldığımız güçle bölgenin kalkınmasına yönelik hizmetlerimize devam edeceğiz. Projede emeği geçen mensuplarımızı tebrik ediyorum" diye konuştu.

 

Semih Dursun

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret
Gazetemizden başarılı kooperatife ziyaret