Advert

Kiraz ve Bayındır'a bakan ziyareti

Kiraz ve Bayındır'a bakan ziyareti
Kiraz ve Bayındır'a bakan ziyareti admin
Bu içerik 130 kez okundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli ziyaret ve temaslar için geldiği Kiraz'da oda başkanları ve bazı kurum yetkilileriyle Hisar Mahallesi'ndeki Şehit Uzman Çavuşa Özgür Küçük Sosyal Tesisleri'nde buluştu. Kahvaltı öncesi Elçin-Rafet Appak çiftinin nikah şahitliğini de yapan Pakdemirli, çifte mutluluklar dileyip 'en az üç çocuk' sözü aldı. Pakdemirli, daha sonra Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar'ı makamında ziyaret etti. Pakdemirli, ilçeye bağlı Suludere Mahallesi'ne büyük bir müjde verdi. Buna göre Suludere Yeraltı Barajı ilçemize hayırlı uğurlu olsun.

İzmir Büyükşehir ve Kiraz Belediye Meclis Üyesi Veteriner Hekim Erol Çomak, "Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'yi Kiraz'da misafir ettik.Kiraz'ın önemli sorunlarını kendilerine aktardık" dedi.

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ise, "İlçemiz için sayın bakanımızın açıkladığı rakamlara göre son 18 yılda 270 milyon TL tarımsal destek verdik. İki baraj yaptık, 5000 dekar araziyi sulamaya açtık. 550 bin fidan toprakla buluştu" ifadelerini kullandı.

Operasyonu değerlendirdi

Buradan Bayındır'a geçen Pakdemirli, Belediye Başkanı Uğur Demirezen'i de makamında ziyaret etti. Pakdemirli, burada gazetecilere yaptığı açıklamada Pençe-Kartal Operasyonu'na ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde başarılı bir operasyona imza attığını belirterek, "Şanlı ordumuzu ve kahraman hava pilotlarımızı kutluyorum. Operasyon çerçevesinde 81 adet hedefin imha edildiği bilgisi tarafımıza ulaştı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizi tekrar kutluyorum. Muzafferiyetlerinin devamını diliyorum" diye konuştu. 

Bölge halkına yem desteği

Bakan Pakdemirli, devletin tüm kurumlarıyla Bingöl depremi bölgesinde olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: "Devletin Cumhurbaşkanı Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız orada. Bakanlığımıza ait en üst seviyede arkadaşlarımız orada. Özellikle hasar tespiti ve vatandaşa anlık neler yapılabileceği konusunda tespitleri devam ediyor. İlk tespitlerimize göre 105 tane ahırımız yıkılmış görülüyor. Küçükbaş hayvanlarımızda 43 tane telef var. 85 tane de kanatlı hayvanımız yani tavuk telef oldu. Aslında hayvan sayısı açısından çok önemli bir telef olmamasına rağmen biz tüm bu telef olan hayvanları karşılama kararı aldık. Hem telef olan hayvanlar için hem de üzerine, depremden etkilenmiş bölge halkına yem desteği sağlama kararını aldık."

Bakan Pakdemirli, artçı sarsıntıları da takip ettiklerini bildirdi. 

Don, dolu, aşırı sıcak veya fırtına kaynaklı konulardaki üreticilerin kayıplarına da değinen Pakdemirli, TARSİM'in 780 milyon liralık hasar tespiti yaptığını hatırlattı. TARSİM harici kalan konularda da ne yapılabileceğine baktıklarını aktaran Pakdemirli, hasar tespitlerinin birkaç ay sürebileceğini dile getirdi. 

Bölgede bulunan çiçek üretim seralarından birini ziyaret eden Pakdemirli, burada çalışanlarla görüştü ve yetkililerden bilgi aldı. Ayrıca Pakdemirli, bölgede besicilik alanında faaliyet gösterecek Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulacağı alanda da incelemelerde bulundu.

 

Semih Dursun

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı