Advert

Sulama sezonu açıldı

Sulama sezonu açıldı
Sulama sezonu açıldı admin
Bu içerik 118 kez okundu.

Beydağ Barajı sulama sezonu, geçtiğimiz günlerde başladı. Yetkililer, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada üreticiye beklediği haberi şu cümle ile vermişti: "Beydağ Barajı’ndan bölgeye 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren takviye amaçlı su verilecektir. Beydağ Barajı'ndaki aktif kullanılabilir su miktarının 7 Mayıs 2020 tarihi itibarı ile 18 bin 212 metreküp olduğu ancak 3000 metreküpünün canlı hayatı için rezervuarında bırakılması planlandığında yaklaşık 15 bin 211 metreküp ile 2020 sulama mevsiminde takviye amaçlı sulama suyu verilecektir. Takviye amaçlı sulama suyu verileceğinden dolayı Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürlüğü'nün onayına müteakip sulama suyu ücretinde indirim uygulanacaktır. Takviye amaçlı sulama suyu verilmesinden dolayı indirimli sulama suyu ücretleri sulama yöntemi ve sayısı dikkate alınmadan dekar başına hesaplanarak tahsilatı gerçekleştirilecektir." 

Çiftçilere uyarıda bulundular

Yetkililerden gelen yeni açıklama ise şöyle: "Üç ilçeye bağlı 26 mahallede aktif olarak su verme işlemi devam etmektedir. Sulama başlangıç tarihinden itibaren barajdaki canlı yaşamı da düşünülerek aktif kullanılabilir su miktarı, 15 milyon 400 bin metreküp kullanılabilir sulama suyu rezervimiz mevcuttur. Sulama suyu rezervinin yetersizliği nedeniyle çiftçilerimizin sulama suyunu dikkatli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.

Küçük Menderes Sulama Birliği'nin işletimini yaptığı Zeytinova (Burgaz) Sulaması da 1 Haziran itibari ile başlamış olup iki ilçeye bağlı 11 mahallede su verme işlemi yapılacaktır. Zeytinova (Burgaz) Barajı'nda 9 milyon 800 bin metreküp kullanılabilir sulama suyu mevcuttur. Beydağ Barajı'na göre Zeytinova (Burgaz) Barajı'nda daha fazla kullanılabilir sulama suyu olduğu için Zeytinova (Burgaz) sulamasında sulama sezonu daha uzun olacaktır. Hem Beydağ Barajı hem de Zeytinova (Burgaz) barajlarından sulama yapan çiftçilerimizin suyu dikkatli kullanmaları, suyu israf etmemeleri gerekmektedir."

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı