Advert

Avrupa'nın en büyük tesisi için Ödemiş'i ziyaret etti

Avrupa'nın en büyük tesisi için Ödemiş'i ziyaret etti
Avrupa'nın en büyük tesisi için Ödemiş'i ziyaret etti admin
Bu içerik 118 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçtiğimiz cumartesi günü Ödemiş'e geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'i Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş ve beraberlerindeki çok sayıda protokol üyesi karşıladı.

Soyer'in ilk durağı, Ödemiş’e bağlı Karakova ile Balabanlı mahallelerinin yollarında bulunan Entegre Katı Atık İşleme Tesisi oldu. Başkan Soyer, tesis yetkilileri ile projenin detaylarını konuştu. Soyer, "Bugün, heyecan verici bir proje kapsamında buraya geldik. Ekim ayına yetişmesi beklenen bu tesis hakkında istişare ettiğimizde görüyorum ki herhangi bir aksama da yok. Proje, öngörülen takvimlere sadık kalınarak yürütülüyor. Proje bittiğinde yalnızca Ödemiş için değil, bu bölge için faydalı sonuçlar çıkacak çünkü hem atık bertarafı gerçekleştirilmiş olacak hem de elektrik elde edilecek.

Yenilenebilir enerji olarak değerlendirilen bütün kaynakların çok daha fazla ölçekte kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Bütün dünya bunun eksikliğini yaşıyor ve nitekim bu eksikler, krizlere dönüşüyor. O nedenle bu çalışmanın burada yapılıyor olması, memleketimiz için son derece heyecan verici" dedi.

"Bu tesise altın yumurtlayan tavuk diyebiliriz"

Soyer, tesisten yılda 20 megavat elektrik üretileceğinin de altını çizerek,"20 megavat elektrik üretiyor olması, en önemli katkısının olması yanında 270 kişiye de bu tesiste iş imkanı sunulacak. Çıkacak kompost malzemesi, tarımda kullanılacak gübre ve benzeri maddelerin çıkması yine başka bir katkı. Bu tesise altın yumurtlayan tavuk diyebiliriz. O nedenle ben, müteahhit firmamızı da tebrik ediyorum. Firmamızı krize ve pandemiye rağmen çalışmayı aksatmadan sürdürdüğü için kutluyorum. Ödemiş'e hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu. 

29 Ekim'de açılması hedefleniyor

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş de şunları söyledi: "Bu tesisin gelirinden çok çevre dostu olmasını önemsiyoruz. Son teknoloji kullanılarak faaliyete geçecek olması, bizi çok heyecanlandırıyor. Bu tesisin özellikle enerji üretecek olmasıyla beraber Türkiye'ye de büyük bir katkısı olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda şu anlık Avrupa'nın en büyük tesisi konumunda. Hedef, 29 Ekim'de burayı açmış olmak."

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı