Advert

Başkan Soyer'den karakılçık hasadı

Başkan Soyer'den karakılçık hasadı
Başkan Soyer'den karakılçık hasadı admin
Bu içerik 104 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, cumartesi günü Ödemiş'e yaptığı ziyaret sırasında Demircili Mahallesi'ndeki Karakılçık Buğday Hasadı Şenliği'ne katıldı. Başkan Soyer'i eşi Neptün Soyer ve Küçük Menderes Havzası'nın belediye başkanları da yalnız bırakmadı.

Soyer, "Çok heyecanlıyım. Hikaye, Seferihisar'ın tepelerindeki Gönence köyünde bir avuç karakılçık buğdayı ile başlamıştı. Önce saksıda, sonra bahçede, daha sonra altı dönüm tarlada, sonra 120 dönüm tarlada, sonra 380 dönüm tarlada, daha sonra 500 dönüm tarlada derken Seferihisar'dan çıktık, Ödemiş'in bahçelerine ve bağlarına geldik.

Üreticimle iftihar ediyorum. Yerli tohum üretmemizin gururunu yaşıyorum. Bu pandemi süreci bize gösterdi ki hibrit tohumlardan hayır yok ve onlar bizi dışa bağımlı hale getiriyor. Onlardan kurtulmanın yolu, yerli tohuma sahip çıkmaktan geçiyor. Karakılçık, bir sembol oldu. İyi ki üretildi, iyi ki çoğaltıldı, iyi ki ovalarımıza yayıldı. Şunu da söylemek istiyorum ki devletin karakılçık buğdayına verdiği taban fiyat ne ise biz iki katı bedelle almaya hazırız" dedi. 

Hasadın yapılmasının ardından Demircili Mahallesi Meydanı'nda etkinliğe katılan tüm protokol üyelerine mini konser verildi.

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı