Advert

Hilal-i Ahmer'den Türk Kızılay'a 152 yıllık merhamet çınarı

Hilal-i Ahmer'den Türk Kızılay'a 152 yıllık merhamet çınarı
Hilal-i Ahmer'den Türk Kızılay'a 152 yıllık merhamet çınarı admin
Bu içerik 153 kez okundu.

Türk Kızılay Ödemiş Şubesi, yardım seferberliğini sürdürüyor. Türk Kızılay Ödemiş Şubesi Başkanı Mahmut Badem, kuruluşun 152. yılı nedeniyle açıklamada bulundu. Başkan Badem, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  "Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü insani yardım kuruluşu olan ve 152 yılı geride bırakan Türk Kızılay, yardımseverlerin her geçen gün artan desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor.

 

11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktor, Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti'ni kurdu. Cemiyet, 1877 yılında 'Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti' adını aldı. 1923 yılında 'Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti' adını alan kuruluşun adı, 1935 yılında ise 'Türkiye Kızılay Cemiyeti' oldu. Kuruluşa 'Kızılay' adını Büyük Önder Atatürk verdi. Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı'dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi.

 

Bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılay, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu'nun en aktif üyesi olmasının yanı sıra Federasyon Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

 

Yüz binlerin yardımına koştu
 

Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı'ndan Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar geçen sürede Türkiye'nin taraf olduğu tüm savaşlarda cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüz binlerce askerin yardımına koştu.
 

Birinci Meşrutiyet'in ilanından sonra İstanbul'da görülen büyük kolera salgınından bu yana yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerinin bakımını, yerleşim ve beslenmelerini sağlayan Kızılay, koronavirüs salgınından etkilenenlere de yardımlarıyla destek oldu.

 

Kan hizmetlerinde öncü
 

1957 yılında kan merkezlerini kurmaya başlayan ve 2005 yılında Güvenli Kan Temini programını hayata geçirdiği günden bugüne kan bağış oranını artıran Kızılay, ülke geneline yayılmış hizmet birimlerinde görevli yaklaşık 3500 personel ile 300 noktada kan bağışı alıyor. Her gün 1500 hastanenin kan bileşeni ihtiyacını karşılayan Kızılay, Türkiye'nin yıllık kan ihtiyacının tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedefliyor. İlik nakli ve kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için de 2013 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay iş birliğiyle 'Türkök Projesi' yürütülüyor.

 

Koronavirüs salgını döneminde İmmün Plazma Yöntemiyle Tedavi'de katkılar sağlayan Kızılay, bu tedavi yönteminin yaygınlaşması, toplumumuz tarafından benimsenmesi için çalışmalar yaptı. Kızılay, binlerce hastanın bağışlanan immün plazmalarla iyileşmesine katkı sağlarken yaşanabilecek yeni salgın dalgalarına yönelik de biobankalar oluşturdu.

 

Operasyon gücüyle bölgesinde lider
 

Kurulduğu ilk günden bu yana bilgi, deneyim ve operasyonel güç bakımından kendini donatan, insani yardım serüveninde baş aktör olarak yer alan Türk Kızılay’ın bugün dokuz Bölge Afet Yönetim Merkezi, 19 Yerel Afet Yönetim Merkezi, Acil Haberleşme Sistemleri, tam donanımlı haberleşme araçları ile olası bir afete en geç iki saat içinde ulaşma kabiliyeti, yüz binlere acil barınma ve beslenme imkanı verebilecek kapasitesi bulunuyor.

 

Sosyal yardımlar
 

Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen ve birçok konuda da öncü olan Türk Kızılay; sağlık, sosyal yardım, gençlik ve eğitim alanlarında da hizmetler sunuyor.

 

Yardımlar dünyaya ulaşıyor
 

Kızılay, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzatıyor. Balkanlardan Orta Asya'ya, Orta Doğu'dan Afrika'ya, Güney Asya'dan Kafkaslara kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları, Türkiye’nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağladı.
 

Bugün Suriye'de, Irak'ta, Somali'de, Endonezya'da, Yemen'de, Gazze'de ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonu yürüten Türk Kızılay, ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor. Ülke genelindeki şubeleri, temsilcilikleri, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü ile Türk Kızılay, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan aldığı güç ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor."

 

Ramazan ayında yapılanlar

 

Başkan Badem, Ödemiş Şubesi olarak Ramazan boyunca gerçekleştirdikleri faaliyetleri ise şöyle sıraladı:

 

- 2670 koli erzak, hayırseverlerden bağış olarak alındı ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

- 2508 adet kavurma, kıyma (konserve) dağıtımı yapıldı.

- Kaymakamlık Vefa Grubu ile çalışmalara katılındı, gıda yardımı dağıtımı yapıldı.

- Süreçte evden çıkamayan çocuklarımızın izin günlerinde çocuklarımıza 150 adet süt ve çikolata dağıtıldı.

- Kovid-19 günlerinde ihtiyaç sahiplerine maske ve dezenfektan dağıtıldı.

- Önümüzdeki günlerde 65 yaş üstü ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı dağıtımı yapılacak.

 

İsmail Keçeci

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı