Advert

"Beydağ Barajı'nda plansız sulama var"

admin
Bu içerik 132 kez okundu.

Küçük Menderes Ovası'nı sulaması için yapılan Beydağ Barajı'nda sulama alanının çok fazla olduğunu iddia eden çiftçiler, alanın daraltılması gerektiğini söylediler. Bu çapta büyük bir yatırımın yanlış planlamadan dolayı ihtiyaca cevap veremediğini belirten üreticiler, çiftçilere de çağrı çıkararak, "Suyu dikkatli kullanalım" dediler.

 

İzmir’in Beydağ, Ödemiş ve kısmen Tire ovalarındaki susuzluk sorununun gidermesi amacıyla 1980'li yıllardan bu yana projesi konuşulan Beydağ Barajı'nda 15 günlük su kapasitesi bulunduğunu belirten üretici Adnan Balcılar, çiftçilerin 10 Haziran tarihinden bu yana baraj suyu kullandıklarını belirterek şunları söyledi: "Beydağ Barajı, bölge çiftçisinin yıllardan bu yana beklediği bir proje idi fakat sulama alanı çok geniş tutulduğu için barajın bitiminden hemen sonra biriken su, ovaya yetmez oldu. Türkiye, su zengini bir ülke değil. Suyumuzu dikkatli kullanmalıyız."

 

"Sulama alanı çok geniş"

 

Ovada yüksek oranda mısır üretimi yapıldığına dikkati çeken Balcılar, mısırın çok su isteyen bir yem bitkisi olduğunu belirterek, "Bu yıl yeterli yağış alamadık. Dolayısıyla barajda yeterli su birikimi de olmadı. Aslında bu yıl barajdan su verilmese olurdu. Sulama Birliği veya DSİ, üreticilere sezon başında bu durumu açıklasa üreticiler de buna göre hareket edebilirdi. Beydağ Barajı, bölge çiftçisi açısından iyi bir yatırım ama hem istenen düzeyde su birikmiyor hem de 22 bin hektarlık bir sulama alanı, bu baraj için çok fazla. Yetmesi için barajın her yıl dolması gerekir" şeklinde konuştu.

 

İsmail Keçeci

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahidi Erdoğan olacak
Şahidi Erdoğan olacak
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı