Advert

Beydağ'da ilekleme dönemi

Beydağ'da ilekleme dönemi
Beydağ'da ilekleme dönemi admin
Bu içerik 75 kez okundu.

Beydağ'ın önemli geçim kaynaklarından incir için çiftçiler, daha kaliteli ve verimli olması için ürünü 'ilekleme' işleminden geçirmeye başladı. İncir üreticisi, yeni sezonda kaliteli ürün alabilmek için çalışmalara başladı. İncir ağaçlarından toplanan ilekler (erkek incir), filelerle yeni gelişen incir ağacı dallarına asılıyor. İleklerin içinden çıkan arıcık, yine ileğin içindeki polenleri alarak oluşmakta olan incirin üst kısmından içeri giriyor ve tozlama yapıyor. Yapılan ilekleme çalışması, yaklaşık iki hafta sürüyor. Bu çalışmalardan sonra incirlerin olgunlaşması bekleniyor. Böylelikle kaliteli incir üretimi yapılıyor.

 

"İncirden önce incirin işlemleri var"

 

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, ilçede kurulan İlek Pazarı'nı ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinleyip piyasayı değerlendirdi. Başkan Yılmazlar, "İlek, incirde olmazsa olmazdır. Zamanı geldiğinde incir ağaçlarına tek tek asmak gerekiyor. İncirden önce incirin işlemleri var. Bugünler de ilek zamanı. Çiftçilerimiz kaliteli incir yetiştirebilmek için ağaçlara ilek asıyorlar" diye konuştu.

 

Başkan Yılmazlar, "Tozlama dönemi, dişi meyvelerin ilek arıcığını kabul ettiği dönemdir. Bu dönemde üst kısımdan arıcık, incirin içine girince üzerindeki polenleri de kapalı çiçek içerisinde bulunan dişi incir meyvesini tozlamaktadır. Çiçekler, tozlandıktan sonra parlak bir renk alır. Bu meyve, daha sonra olgunlaşarak bizim yediğimiz incir meyvesi oluyor. İncir çiçeğinin içine giren arıcığın tekrar dışarı çıkma ihtimali yok. İlek arıcığı, dişi meyvenin içinde parçalanarak kalır. İncirin büyümesiyle beraber yok olur. Birden fazla ilek arıcığının incire girerek çok fazla tozlama yapması inciri yakar" dedi.

 

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide