Advert

Beydağ'da karakılçık hasadı

Beydağ'da karakılçık hasadı
Beydağ'da karakılçık hasadı admin
Bu içerik 107 kez okundu.

Beydağ  Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, 2000 yıllık ata tohumu olan karakılçık buğdayının ilçede yaygınlaşması için ilk girişimi yaptı. Buna göre ekilen ata tohumu karakılçık buğdayının ilk hasadını gerçekleştirildi.

 

Beydağ Belediyesi, 2000 yıllık ata tohumuyla ekilen buğdayın ilk hasadını yaptı. Çiftçilik değil, çiftçiye örnek olmak ve teşvik etmek amacıyla bu projeyi gerçekleştirdiklerini belirten Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer'in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı atalık tohum karakılçık buğdayını yaygınlaştırma projesini biz de ilçemizde hayata geçirdik. Burada amacımız, gerçekleştirdiğimiz bu proje ile beraberinde genetiği değiştirilmemiş sağlıklı ata tohumlarımızın ilçemiz genelinde ekimi ve yaygınlaştırılmasını gerçekleştirmek. Bu tohumları çoğalttıktan sonra ilçemiz genelinde tarımla uğraşan hemşerilerimize birlikte proje üretip yaygınlaştıracağız.

 

"Kendi buğdayımızı kendimiz üreteceğiz"

 

Artık kendi buğdayımızı kendimiz üreterek eskiden olduğu gibi kendi yetiştirdiğimiz buğdaydan ekmeğimizi yapacak ve ekonomimize katkı sağlayacağız. Dışarıdan sağlığımızı olumsuz etkileyecek tohumlar yerine ata tohumu olarak bilinen karakılçık tohumlarımızı kullanacağız. Yerel tohumumuzu en kısa süre içerisinde genele yaymaya çalışacağız. Ayrıca şimdi başlamış olduğumuz 'Her Köye Bir Fırın' projemiz ile yetişen karakılçık buğdaylarımızla o fırınlarda hemşehrilerimiz, kendi ekmeklerini kendileri yapacaklar" dedi.

 

Kadir Çıracı

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahidi Erdoğan olacak
Şahidi Erdoğan olacak
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı