Advert

Kaçak yapılara yakın mercek

Kaçak yapılara yakın mercek
Kaçak yapılara yakın mercek admin
Bu içerik 83 kez okundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı kapsamında İzmir'de 2118 Yapı Kayıt Belgesi'nin iptal edildiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, "Kentsel Yerleşim ve Gelişme Alanlarında 3 Boyutlu Topoğrafya ve Bina Modeli Oluşturma" projesi kapsamında 81 ilde İmar Barışı'na girmeyen yapılar tespit ediliyor.

 

Dijital ikizler ve imar denetçileri aracılığıyla mücadele eden bakanlık, kaçak yapıların yoğun olduğu iller arasında bulunduğu belirtilen İzmir'de çalışmalarını hızlandırdı. İzmir’de 404 bin 26 Yapı Kayıt Belgesi incelemeye alındı. İnceleme sonucu İzmir'de 2118 Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi. Resmi yazı, 30 ilçe belediye başkanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na gönderildi. Yıkımı yapılan yapılar ile yapılmayan yapılara ilişkin gerekçelerin İzmir Valiliği'ne iletilmesi istendi. Yapı Kayıt Belgesi iptal edilmiş olmasına rağmen yıkılmayan yapıların sorumluları hakkında işlem yapılacağı ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi. 

 

Havzanın en fazlası Ödemiş'te


İzmir’de en çok Yapı Kayıt Belgesi'nin iptal edildiği ilçelerin başında Çeşme, Bornova ve Urla'nın geldiği belirtildi. Çeşme’de 649, Bornova’da 452 ve Urla’da 336 Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi. Diğer ilçelerde de denetimlerine devam eden bakanlığın Ödemiş'te 13, Torbalı'da 12, Selçuk'ta 10, Tire'de 5, Kiraz'da 4 ve Bayındır ile Beydağ'da 1'er olmak üzere yapı kayıt belgesini iptal ettiği bildirildi. 

 

Kadir Çıracı

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide