Advert

Koronavirüsle mücadelede tedbirler sıkılaştırılıyor

Koronavirüsle mücadelede tedbirler sıkılaştırılıyor
Koronavirüsle mücadelede tedbirler sıkılaştırılıyor admin
Bu içerik 121 kez okundu.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kontrollü normalleşme kararı, vaka sayısının artmasına sebep oldu. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını gereği hükümet tarafından birçok tedbir alınmış ve salgının şiddeti azaltılmıştı. Yaz mevsiminin de gelmesiyle kontrollü normalleşme süreci başlatılmış ancak sosyal mesafe ve maske kullanım kurallarına ülke genelinde dikkat edilmemişti. İşte bu sebeple artan vaka sayıları, başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın uyarıları ile İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliklerine göndermiş olduğu genelgelerle yeniden denetim ve kontrol altına alınmak isteniyor.

 

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından, "Vaka sayımızda bir dalgalanma var. Artışın sebebi ise yazla birlikte tedbirlerin esnetilmesi. Bu yaz tedbir dışında başka bir seçeneğimiz yok" paylaşımında bulundu.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 il valiliklerine gönderilen genelge gereği vaka sayılarının düşürülmesi için denetimlerin arttırılması, kuralara uymayan yerlere ceza verilmesi ve vatandaşların Alo 155, 156 ve 112'yi arayarak ihbarda bulunmaları konusunda bilgilendirilmesi için talimat verildi. Yine 15 Haziran'da Soylu'nun imzası ile valiliklere, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'na restoran, lokanta, kafeterya ve konaklama tesislerinin denetimi ile ilgili yazı gönderildi.

 

Düğünler de tedbir kapsamına girdi

 

Genelgeye göre koronavirüs gereği düğün törenleri mümkün olduğunca kısa tutulacak ve oturma düzeni mesafeli bir şekilde mekan sahiplerinin planına ilişkin hazırlanacak. Salonun kapasitesi kaç kişilik ise ona göre davetli çağırılacak. Nikah merasimlerinde müzik yasak olacak. Halay gibi yakın dans aktiviteleri de yasak kapsamında. Bununla beraber artık takı töreni de yapılmayacak, hediyeler sandık gibi bir toplama kutusuna bırakılacak. Tokalaşmayı önlemek için aileler, misafirlerini kapıda karşılamayacak.

 

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi

 

Artan vaka sayıları nedeniyle alınan önlemlerden bir diğeri de turizm amaçlı seyahat izin belgesi oldu. Turizm sezonun açılması ile birlikte 65 yaş ve üzeri vatandaşların turizm amaçlı seyahatlerine izin verilip verilmemesinin uygun olacağı değerlendirildi. Genelgeye göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

 

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi'ne başvuracak 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, kendileri ile aynı durumda bulunan 65 yaş ve üzeri eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla altı kişi için seyahat izin belgesi başvurusu yapabilecek. Vatandaşlar, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi başvurularını Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı'ndan ya da elektronik ortamda e-devlet kapısına ulaşım sağlayarak İçişleri Bakanlığı'nın e-başvuru sisteminde bulunan seyahat izin işlemleri başlığından gerçekleştirebilecek. İzin başvurusu kabul edilen vatandaşlar ise kısa mesaj yoluyla bilgilendirilecek. Vatandaşlar, e-devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısını alabilecek. Vatandaşların bilgileri gidecek oldukları illerin valiliklerine ve kayıtlı oldukları aile hekimlerine sistem üzerinden aktarılmış olacak.

 

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahidi Erdoğan olacak
Şahidi Erdoğan olacak
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı