Advert

Çöp transfer istasyonuna isyan ettiler

Çöp transfer istasyonuna isyan ettiler
Çöp transfer istasyonuna isyan ettiler admin
Bu içerik 79 kez okundu.

Ödemiş'e bağlı Çaylı Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, mahallelerinde yapılacak olan çöp transfer istasyonuna isyan etti. Ödemiş Belediyesi'nin geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirdiği meclis toplantısında oy birliğiyle kabul edilen  Kiraz ve Beydağ ilçelerinin evsel nitelikli katı atıklarının aktarma istasyonu aracılığıyla Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi'ne taşınarak yönetiminin sağlanması amacıyla Çaylı Mahallesi'nde belediyeye ait olan 419 parsel numaralı taşınmazın "transfer istasyonu" olarak 25 yıl süreyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne tahsisi konusu, Çaylı Mahallesi vatandaşlarını ayaklandırdı.

 

"En verimli topraklar heba edilmemeli"

 

Mahalle vatandaşı Doğan Çakır, "Yapılacak istasyon hakkında hiçbir yetkili, tarafımıza herhangi bir açıklamada bulunmadı. Beydağ ve Kiraz'ın çöpleri, neden bizim mahallemizde toplansın? Küçük Menderes Havzası'nın en verimli tarım topraklarında yaşıyoruz. Çaylı Mahallesi'nde bulunan topraklar, Ödemiş'in en verimli topraklarıdır. Bu topraklar, niçin çöp uğruna heba ediliyor?" dedi.

 

Nevzat Kaplan, "Bu istasyonun mahallemizde olmasından çok rahatsızlık duyuyoruz. Yerleşim yeri içinde yapılacak olan bu istasyonun kokusu ve görüntüsü, halkımızı tedirgin etmektedir. Üstelik kurulacak olan istasyon, Çaylı Mezarlığı ile dip dibe olacak. Halk olarak bu duruma karşıyız" ifadelerini kullandı.

 

"Şehirden uzak bir yerde yapılmalı"

 

Mahmut Sun, " 'Her şey güzel olacak' derken bunu beklemiyorduk. Oy zamanı Mehmet Başkanımızın arkasında olduğumuzu gösterdik. Mehmet Başkan'ın bize reva gördüğü şey bu mudur? Mahallemizde çöp istasyonu istemiyoruz" diye konuştu. Mehmet Emin Kayalı ise şunları söyledi: "Bu istasyonun kullanılmayan, verimsiz bir arazide yapılması gerekir. Çaylı, bölgenin en verimli arazilerindendir. Şehirden uzak, kentin bütünlüğünü bozmayacak bir yerde yapılmasını istiyoruz. 50 yıldır at yarışlarıyla anılan Çaylımız, bundan sonra çöp tesisleriyle mi anılsın? ÇED yapılmadan, vatandaşla hiçbir toplantı yapılmadan 'Biz yaptık' mantığıyla bu işler olmaz."

 

Osman Toka

 

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahidi Erdoğan olacak
Şahidi Erdoğan olacak
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı