Advert

Kadın kooperatiflerine hibe ve ekipman desteği

Kadın kooperatiflerine hibe ve ekipman desteği
Kadın kooperatiflerine hibe ve ekipman desteği admin
Bu içerik 114 kez okundu.

Kadın kooperatiflerine 150 bin liraya kadar hibe desteği geliyor. Söz konusu hibenin tanıtım toplantısına katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'de 300 civarında kadın kooperatifi bulunduğu belirterek şu açıklamayı yaptı: "Üretim ve istihdama katkısı olan proje bedellerinin bir bölümünü hibe şeklinde karşılayarak kooperatiflerimizin sermayelerine katkı sunmayı hedefliyoruz. KOOP-DES Programı ile faaliyetlerinde etkinlik ve verimlilik sağlamayı, öz kaynak yetersizliği bulunan kooperatiflerimize ve üst kuruluşlarına mali destek vermeyi, yeni alanlarda girişimci ve ihracatçı olmaya özendirmeyi, bireysel tasarrufları kooperatifleşmeye yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Devletin kaynaklarını da en doğru ve en etkin şekilde projelere yönlendirmek için el birliğiyle çalışacağız. Ayakları yere basan, sonuç odaklı ve sürdürülebilir projeleri desteklemiş olacağız."
 

Öncelikli yörelerde yüzde 75

 

Pekcan, kadının güçlenmesini ön planda tuttuklarını vurgulayarak, "Yaşlı ve engelli bakım merkezleri, çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakım evleri, yazılım, halıcılık, arıcılık, balıkçılık, okul servisleri kooperatif faaliyetlerini destekleyeceğiz. Belki en iyi şekilde kadın şoförlerimiz, çocuklarımıza ihtimam gösterebilir. Kadın kooperatiflerimizin faaliyetlerinde makine ekipman alımı, sergi ve fuar katılımı, nitelikli personel istihdam desteği vermeyi planlıyoruz. Kadın kooperatiflerine kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 75'e, diğer bölgelerde yüzde 50'ye kadar olmak üzere 150 bin liraya kadar hibe destek vereceğiz" dedi.
 

Projeler için 15 Temmuz'dan itibaren 81 ilin ticaret müdürlüklerine başvuru yapılabileceğini ifade eden Pekcan, bu doğrultuda KOOP-DES uygulama ve değerlendirme kılavuzu ile rehber dokümanlar hazırladıklarını söyledi.

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı