Advert

"Patatesteki kısıtlama kaldırılmalı"

admin
Bu içerik 168 kez okundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, koronavirüs salgını sürecinde kuru soğan, patates ve limon üreticilerinin sorun yaşadığını belirterek, "Çiftçilerimiz, üretimden kopma noktasına gelmiştir. Kuru soğan, patates ve limonda ihracata getirilen kısıtlama kaldırılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada dünya genelinde ekonomik ve sosyal sorunlara neden olan Kovid-19 salgınının tarımsal üretimi olumsuz etkilediğine dikkati çekti. Bu süreçte kuru soğan, patates ve limon üreticilerinin yaşadığı sorunlara işaret eden Bayraktar, şu değerlendirmelerde bulundu: "Karantina tedbirleri kapsamında lokanta ve otellerin kapalı olması, sonrasında ise bu işletmelerin tam kapasite ile çalışmaması, talep daralmasına neden olmuştur. Ürününü satmakta güçlük yaşayan üreticilerimizin bu sorununa bir de ihracatın ön izne bağlı olması eklenince üreticilerimiz zor durumda kalmıştır. Çiftçilerimiz, üretimden kopma noktasına gelmiştir. Kuru soğan, patates ve limonda ihracata getirilen kısıtlama kaldırılmalıdır."

"95 kuruştan 40 kuruşa geriledi"

Bayraktar; soğan, patates ve limon üreticilerinin pazarlama sorunları da yaşadığını vurgulayarak şunları kaydetti: "Kuru soğan, patates ve limon tüketimindeki daralma ve ihracata getirilen kısıtlama, çiftçilerimizi mağdur etmektedir. Adana  ve Hatay'da patates hasadı bitmiş, Ödemiş'te hasadın sonuna gelinmiştir. Ödemiş'te patates fiyatı, 95 kuruştan 40 kuruşa gerilemiştir. Limonda ise ihracat izni verilen 10 bin ton kotanın ancak 4000 tonu ihraç edilebilmiştir. Kuru soğanın fiyatı 30, patatesin fiyatı 40 kuruşa kadar gerilemiştir. Depolarda bekleyen limon ise fire vermektedir."

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahidi Erdoğan olacak
Şahidi Erdoğan olacak
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı