Advert

Domates sezonu başladı

Domates sezonu başladı
Domates sezonu başladı admin
Bu içerik 156 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde ekibimizi ağırlayan Ödemiş Doğuş Çay ve Salça Fabrikası yetkilileri, başlayan domates sezonu ile ilgili olarak fabrikanın işleyiş sürecini anlattı.

Doğuş Fabrikası Kalite Güvence Müdürü Gıda Mühendisi Gönül Akkan, açılan domates sezonu ile ilgili şunları söyledi: "Temmuz ayı itibariyle domates salçası üretimini gerçekleştiriyoruz. Fabrika olarak günlük domates işleme kapasitemiz 1300 ton kadar. Altı kilogram domatesten bir kilogram salça çıkacak şekilde üretim gerçekleştiriliyor. Bu da yaklaşık 200-230 ton salçaya denk geliyor.

Salça üretimi için domatesler, birinci ve ikinci bölge olarak Ödemiş ve Torbalı'dan geliyor. Kamyon ve tırlarla gelen ham maddeler, sahada bekliyor. Sırası gelen kamyon ya da tır, indirme havuzunda boşaltılıyor. Yıkama, doğrama, parçalama, domates şırasının oluşturulması, koyulaştırma ve paketleme şeklinde işleyiş söz konusu. Tüketime elverişli hale gelmesi için bir ve beş kilogramlık teneke kutularda domates salçası üretimi yapıyoruz. Türkiye'nin dört bir köşesine, 81 ile bütün bayiler aracılığıyla yaptığımız üretimleri zincir marketlere gönderiyoruz. Küçük büyük bütün marketlere üretmiş olduğumuz domates salçamızı ulaştırıyoruz. Domates salçası sezonu, Eylül ayının 15'ine kadar devam edecek bir süreç."

Kışın soğuk çay, yazın salça üretiliyor

Akkan, fabrikanın genel işleyişi ile ilgili olarak da şunları ekledi. "Normalde bütün yıl boyunca soğuk çay ve limonata üretimi var. Yaz döneminde salça sezonu ile birlikte iki vardiya olarak toplam 140 personel çalışıyor. Bunun 60 kişisi kadrolu, 80 kişisi geçici yani mevsimlik işçi olarak bantlarda, kutu beslemede ve sevkiyat kısmında çalışmaya devam ediyor. Kış döneminde soğuk çay yapımının olduğu zaman 60 kadrolu personelimiz, sadece soğuk çay üretimi yapıyor."

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahidi Erdoğan olacak
Şahidi Erdoğan olacak
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı
Selçuk Belediye Başkanı’ndan peynir alımı