Advert

Başkan Eriş’ten çöp tesisi ile çöp istasyonu açıklaması

Başkan Eriş’ten çöp tesisi  ile çöp istasyonu açıklaması
Başkan Eriş’ten çöp tesisi  ile çöp istasyonu açıklaması admin
Bu içerik 89 kez okundu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle Ahrandı Restoran’da Ödemiş’in yerel basınıyla gerçekleştirdiği buluşmada çok sayıda konuya açıklama getirdi.

Eriş, “Geçtiğimiz günlerde katı atıkları değerlendirmek adına kurulan tesise gittik. Medya, görevini yaparak tesisi verilen teknik bilgilere göre haberleştirdi. Sonrasında sosyal medyada birtakım yorumlara denk geldik. Birkaç gün bekledim, bekledikten sonra sosyal medya üzerinden açıklamada bulundum. Orada atık değerlendirilecek. Atığın değerlendirilmesi nereden başlayacak? Evden. Bu kapsamda da iyi bir bilgilendirme ve eğitim çalışması yapılması gerekiyor. Okullar kapalı olduğu için bu bilgilendirmeyi ne yazık ki yapamadık. Orada çöpün ayrıştırılması, toplanması ve götürülmesi durumu gerçekleştirilecek. İşte bu atıklar bu aşamalardan sonra yine orada enerjiye dönüştürülecek. Bu sistemle 100 bin konut aydınlatılabilir. Aynı zamanda bu alandan organik gübre de elde edilecek. 

Bu sürecin hepsini İzmir Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Ödemiş Belediyesi bu işin neresinde var? Bekir Keskin döneminde alınmış bir karar var. Arada çok yasa değişiklikleri olmuş, onaylanması, gelmesi, gitmesi, geçen yıl şirketin el değiştirmesi derken süreç buraya kadar gelmiş. Bu gibi tesisler, çağdaş toplumlarda gereklilik haline geldi. Tabi olmuşken de çevreye, doğaya, insana en az zararın verilerek yapılması, bu tesise ayrı bir güzellik katıyor. Orada atığın işlenmesi, geri dönüşmesi, enerjinin elde edilmesi, organik gübrenin elde edilmesi gibi nitelikli bir iş var” dedi.

”O kişilerin farklı talepleri var ama…”

Çaylı Mahallesi’nde yapılacak olan çöp transfer istasyonu hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Eriş, şunları söyledi: ”Kiraz’dan, Beydağ’dan gelen çöpler açık alana dökülüyor. Çaylı Mahallesi’nde yapılacak olan çöp transfer istasyonuyla beraber çöpler tıra yüklenecek. Bu karara oradaki insanların görüşü alınarak varıldı. Görüşmeleri de Çaylılı olan başkan yardımcım Özay Kaptan gerçekleştirdi. Kırık çeneler var mı? Var ancak neden kişisel. Onu da biliyoruz. O kişilerin farklı talepleri var ama o da bizim konumuz değil.

Bize bu konularla alakalı eleştiriler çok geliyor. Bir tanesi de atık suyun olacağı, o suyun nereye gideceği konusu. Özellikle mutfak atıklarının işlenmesi anında su illaki çıkacak. O su, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait atık su tesisine verilecek. Hani doğaya su veriliyordu? Doğaya karışmadan önce suya ön arıtma da yapılacak. Ardından atık su tesisine verilecek. ‘Bu suyu gerekli teknik duruma getirerek tarımda kullanabilir miyiz?’ diye düşünüyoruz. Bölgemizde kuraklık, ciddi bir sorun. ‘Suyun yüzde 85-90’ı tekrar işlenerek tarıma verilebilir mi?’ diye üstünde duruyoruz.”

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kirazlı şehide son görev
Kirazlı şehide son görev
Belediyeden 1.25 TL’ye pide
Belediyeden 1.25 TL’ye pide