Advert

Gereli'de Köyde-iz projesi

Gereli'de Köyde-iz projesi
Gereli'de Köyde-iz projesi admin
Bu içerik 95 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler kapsamında gerçekleştirilen Köyde-iz projesi Ödemiş'e bağlı Gereli Mahallesi'nde halkla buluştu. Köye varış ile başlayan etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'in danışmanı Ömer Tuncay Ceylan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Şube Müdürü Hikmet Güriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bozdağlar Yerel Hizmetler Şube Müdürü İlkay Teker ile Meclis Üyesi ve S.S. Gereli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek katıldı.

15 gönüllü üniversite öğrencisinden oluşan ekibin gerçekleştirdiği etkinlik Gereli Mahallesi Sağlık Ocağı önünde gerçekleşen gönüllü bilgilendirmesinin ardından boyama işlemenin yapıldığı Şehit Er Süleyman Özdemir Ortaokulu'nun ziyareti ile devam etti. Öğle yemeği molasından sonra gönüllü bireylere Gereli Kooperatifi'ne ait olan Mandıra Atölyesi'nin tanıtımı yapıldı.

Okul boyandı, mandıra ziyaret edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Birimi Personeli Yoldaş Engin, "Büyükşehir olarak ilçelerde köy belirleyip köyün ihtiyacına göre hareket ediyoruz. Gereli Mahallesi'nde okulun eksikleri vardı. Biz de bunu tamamladık" şeklinde konuştu.

Öte yandan gönüllü bireylere Gereli Kooperatifi'ne ait olan mandıra gezdirildi. Gereli Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek, sütün peynire olan dönüşüm süreci ile ilgili bilgiler aktardı.

"Genel kültür kapsamında akşamları tiyatro, sinema, konser…"

 Yoldaş Engin, üniversiteli gençlerin gönüllü olduğu projenin detayını anlattı: "Sosyal Projeler olarak üç ilçe gezdik. Ödemiş, Beydağ, Bergama. Bu ilçelerin sekiz köyünü ziyaret ettik. Bu köylerde etütler yaptık. Projeyi Ödemiş'te gerçekleştirmek için karar kıldık çünkü Ödemiş'e bağlı Gereli Mahallesi'nde taşımalı eğitim sistemi var. Toplamda altı köy buradaki okulu kullanıyor. 228 öğrenci mevcudu var. Okulun tadilata ihtiyacı vardı. Biz de okulun boya badana ihtiyacını karşıladık. Bunun yanında halka hizmet olarak genel kültür kapsamında akşamları tiyatro, sinema, konser, çocuk eğitimi, kadın eğitimi ve diş taraması gibi projelerimiz var. Sağlık kontrol tırı gelecek ve genel sağlık taraması gerçekleştireceğiz."

Projenin bir diğer amacının da öğrencilere köy hayatını göstermek olduğunu söyleyen Engin, "Aynı zamanda köyde yaşayanlar da şehir yaşantısına entegre etme amacını taşıyoruz" dedi.

Proje, beş gün boyunca İstanbul Sözleşmesi kapsamında kadınlara yönelik eğitimler ve çocuklar için eğlenceli etkinlikler şeklinde Gereli Mahallesi'nde devam etti.

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı