Advert

”Hizmetlerin İZSU’ya devredilmesiyle en büyük hatalar zinciri başlamıştır"

”Hizmetlerin İZSU’ya devredilmesiyle en büyük hatalar zinciri başlamıştır
”Hizmetlerin İZSU’ya devredilmesiyle en büyük hatalar zinciri başlamıştır admin
Bu içerik 136 kez okundu.

Emekli su işleri müdürü ve aynı zamanda makine mühendisi Kadir Coşar, içme suyu sıkıntısına karşı çözüm önerilerini paylaştı. Coşar, "6360 sayılı yasa hükümleri gereğince 31 Mart 2014 tarihinden itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan Ödemiş Belediyesi'nin su ve kanalizasyon hizmetlerinin İZSU'ya devredilmesiyle en büyük hatalar zinciri başlamıştır. Bu durum, büyükşehir belediyelerinin suçu değildir.

Merkezi yönetimin hiçbir araştırma, deneme çalışması yapmadan ve kamuoyunda tartışılmadan yasayı çıkarıp dayatması, olumsuzluğa sebebiyet vermiştir. Yasadan AKP'li ilçe belediye başkanları da altı yıldır yakınmaktadır. Özellikle su kanalizasyon; tamirat, işletme, izleme, abone ile ilişkilerde hızlı hizmet sağlayan yerinden yönetim, çok geniş alana ve nüfusa hitap eden büyükşehir belediyelerinde hizmette gecikmelere neden olmuştur.

"Ödemiş Belediyesi'nin en büyük gelir kalemi İZSU'ya geçmiştir"

Ödemiş Belediyesi'nin en büyük gelir kalemi İZSU'ya geçmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de işi gerçekten zorlaşmıştır. Devir alınan ilçe ve belde belediyelerinin personel, su-kanalizasyon alt yapı sorunları, sistemleri tanıma, çözümleme, yeni ekipler oluşturma, eğitim, dağıtım, yönetim organizasyonları, işleri uzaktan kumanda etmenin zorlukları ve benzeri sıkıntıları çözmek kolay ve çabuk yapılabilir işler değildir. Merkez ilçenin her mahallesinde 12 ay 24 saat akan içme suyu, hiçbir problemi olmayan su şebekesi, yeni terfi istasyonu, yeni ve yeterli enerji hatları, trafoları, yeni-eski 10 bin metreküp kapasiteli su depoları, Çamyayla kuyu suyu, sıfır işletme maliyetiyle para getiren bir kaynaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan hiçbir ilçe ve belde belediyesi, bu şekilde devir alınmadı. Sonuç nedir? Son beş yıldır yaz mevsimlerinde yüksek kottaki mahallelerdeki su sıkıntısıdır" dedi.  

Çözüm önerilerini sıraladı

Coşar, Ödemiş'in 2021 yılı ve sonrasında içme suyu sıkıntısı çekmemesi için çözüm önerilerini şu maddelerle sıraladı: "Ödemiş'in içme suyu ihtiyacını karşılamak için yapılan Üzümlü Barajı'nın 2021 yılında suyunu alabilmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri (DSİ) İzmir Bölge Müdürlüğü ile anlaşarak Ortaköy'de bulunan İçme Suyu Arıtma Tesisi'ne bağlayan isale hattını programa aldırıp ivedi yapılmasını sağlamak, kesin ve kalıcı bir çözüm olacaktır.

Barajda gecikmeler olacaksa İZSU'ya ait tüm faal kuyuların debi, dalgıç pompa derinliği, kuyu statik, dinamik seviyeleri, pompanın çektiği güç, dalgıç pompanın verimi gibi parametreleri çıkarıp her kuyunun ve pompanın gerekli revizyonlarının yapılması gerekmektedir. Tespit edilen mevcut kuyular ve yeni açılacak kuyulardan üretilen suyun terfi istasyonu depolarına kayıpsız, en yüksek verimde ulaşmasını sağlayacak isale hattı pompa güçlerinin kontrol edilmesi gerekir. Yetersiz ise ivedi yeni projelerini hazırlatıp projeye göre uygulamasına başlatılmalıdır" ifadelerini kullandı.

"İki adet kuyu açarak kesinlikle karşılanamaz"

Coşar, "Ödemiş için yeni yapılacak kuyuların kamulaştırma, enerji hattı, isale hattı çalışmalarının çok hızlı bir şekilde tamamlanması gerekir. Ödemiş’in artan nüfusu ve yeni kuyular, terfi istasyonu arasındaki artan mesafe ve yeraltı sularının azalması kuyu verimlerini olumsuz etkilediğinden yapılması planlanan iki adet kuyunun Ödemiş'e yetersiz geleceği; en az dört veya beş kuyunun açılması gerektiği işin gerçeğidir. Sondaj kuyusundan dalgıç pompanın gücüyle direkt terfi depolarına su basan kuyu veya kuyular varsa terfi merkezine uzaktaki mevcut kuyular ve yeni kuyuları arada yapılacak yeni bir ara terfi deposu ve ara terfi pompası yapımı verimliliği arttıran çok önemli etken olacaktır. Kısaca iki adet yeni kuyu açarak Ödemiş'in 2021 yılı su ihtiyacı kesinlikle karşılanamaz. Artan su miktarını taşıyamayacak olan isale hattı ve oldukça artan mesafedeki terfi depolarına suyu basamayacak elektrikli motor güçlerini yeterli duruma getirmeden on adet yeni kuyu açılsa dahi sıkıntıları giderilemez.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanan ilçe İZSU kadrolarına liyakat ve deneyimli kadrolar takviye edilmelidir. İlçelerde sıkıntıların çözümü, karar verme noktalarındaki zaman kaybettiren bürokrasi, onay alınması işlemlerinin hızlandırılması için yeni bir düzen kurulması gerekliliktir. Boş tencerelerin iktidarları düşürdüğü gibi akmayan muslukların da belediye başkanlıklarının kaybedilmesine neden olabileceği kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler