Advert

Aynı kurulda yanıt verdi

Aynı kurulda yanıt verdi
Aynı kurulda yanıt verdi admin
Bu içerik 164 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta İzmir'de yapılan İZSU Genel Kurulu’nda açıklamalarıyla gündeme damga vuran Ödemiş Belediye Meclisi'nin AK Partili üyesi Murat Öncel'e aynı kurulda Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'ten yanıt gecikmedi.

Başkan Eriş, ”Murat arkadaşımızın söylediği tespitlerde bir eksiklik yok ama tespiti yaparken de adını koymamız gerekir. İZSU ile bizim koordine içinde olmadığımızı söylerseniz orada hata yaparsınız. Değerli başkanım, İZSU'daki arkadaşlarımızla beraber alanda uyumlu bir çalışma yapıyoruz ancak öngörülemeyen durumlar olduğu kadar hesap edilemeyen durumlar da var mıdır? Vardır. Yaşadık ki böyle bir şey var. Hesaplar tutmadı. Bugün dahi pompa çakışı için üç ekip Ödemiş'te çalışıyor.

Murat arkadaşımızın söylediği doğru, Kaymakçı Cezaevi'nde atık sular nerede? Derede. Niçin? Cezaevinin planının içinde atık su tesisi yapılması gerekiyor. Yapılmış mı? Yapılmamış. Geldiğimden beri, o konu üzerinden İZSU ailesinin her bir ferdiyle istişare içindeyiz. Yerinde tespitler yapıyoruz. İZSU Genel Müdürümüz ve ekip arkadaşları, 15 kişi olarak bölgemizi ziyarete geldiğinde de Ödemiş'i ziyaret etmelerini rica ettim. Ekibe, 'Kaymakçı Köprüsü'nde o olayı yaşayın' dedim. Bunun planlanmasının yapılmasında, yer tespiti çalışmalarında sadece bakan yerine bakan yardımcısı imzaladı diye dokuz aylık bir kayıp yaşadık. Dokuz koca ay, evlensem çocuğum olur" dedi.

"Bunların yaşanması, hiç de doğru değil"

Eriş, "Murat arkadaşımın serzenişi yerindedir. Onun söylediklerini aynen ben de tekrarlarım ama birisi bunun arkasında başka şey arar mı? O da siyaseten yapılacak bir şey. Su kesintisi konusunda iki gün önceden kesilebilecek yerlerin tespitini yaptım. Su kesintisi olabilecek yerleri düşündük. Bir yıl önce Ovakent Mahallemizde benzeri bir durum yaşanmıştı. Geceden tespit ettik. Depo dolu, su veremiyoruz. Bunu söylerken de çok emin söylüyorum, Türkiye'de 20 yıl önce en hızlı su projesini gerçekleştirmiş, o onuru yaşayan bir insanım. Türkiye'de rekor kırdım, üç yıllık işi bir yıl dört günde tamamladım. Bundan da gurur duyuyorum. O dönemde Pıtırak'tan, Suçıktı'dan getirdiğimiz kaynak suları, hala daha sisteme veriliyor.

Bunların yaşanması doğru mu? Bu yüzyılda hiç de doğru değil ama her şey bizlik değil. Eksik aramaya gerek yok, demek ki yenilenmesi gerekli. GDZ Elektrik A.Ş.'nin yapmış olduğu eksiklik bizi bağlar mı? Bağlar. Bizim 40 adet jeneratör koymamız gerekirdi. Gece 01.00'de Ödemiş'in en uç mahallelerinden birinin muhtarı, 'Başkanım elektrikler kesildi, direk de yıkılmış. Bize yardım edin' diyor. Gece 01.00'de elektrik direğini dikmek için adam gönderdim" şeklinde konuştu.

"İZSU ile çözümde birbirimizden kopuk değiliz"

Başkan Eriş, "73 adet sondaj yapılmış. Bunun sekiz tanesi şu 15-20 gün içinde çökme yapmış. İşin özeti; Kiraz'da, Beydağ'da, Ödemiş'te, Tire ve Bayındır'da da hayvancılığın en yoğun olduğu bölgede planlar, insanlara göre yapılmamalıdır. Bir hayvan, yaz gününde 50-60 litre su içiyor. Bir insan, iki litre su içse demek ki 25 insanın harcadığı kadar sadece bir hayvan su içiyor. Bizim ekonomik gerçekliğimiz de buna dayalı. Sadece merkezde 110 bin civarında büyükbaş hayvanımız var. Çarpın, nüfus olarak baktığımız zaman 2.5 milyon insana yetecek kadar su gerekiyor. Yetmez. Dünyanın en çok su çeken bitkisi de bizim bölgemizde yetişiyor. Silajın olduğu yerde üretim planlanması da bir bir takip edilecek. Yaşanılan sıkıntı için tüm Ödemiş halkından özür diliyorum ama iddia edildiği gibi de İZSU ile çözümde birbirimizden kopuk değiliz" ifadelerini kullandı.

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı