Advert

Beydağ'da sıkıntılar kooperatif ile çözülecek

Beydağ'da sıkıntılar kooperatif ile çözülecek
Beydağ'da sıkıntılar kooperatif ile çözülecek admin
Bu içerik 84 kez okundu.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve CHP Beydağ İlçe Başkanı Şakir Başaran ile birlikte kırsal mahalleleri ziyaret ederek sorunları dinledi. Üretimde maliyetlerin artmasının ardından çiftçinin eskisi gibi kazanamadığını vurgulayan Polat, CHP Beydağ İlçe Örgütü ve Beydağ Belediyesi'nin kuracağı kooperatif ile sıkıntıların çözülebileceğini belirtti.

 

Üretim her sene düşüyor

 

İncir toplayıcılığın çok tehlikeli olduğunu belirten Polat, "İnsanlar, ekmek parası için canları pahasına uçurumun kenarlarında incir topluyor. En ufak bir hata, metrelerce yükseklikten aşağı yuvarlanmalarına sebep olabilir. Böylesine kıymetli bir alın terinin karşılığını alamamak, kırsalda yaşayan ve geçimini tarımla sağlayan yurttaşlarımıza en büyük haksızlık. Ekonomik olarak durum o kadar kötü ki hepsinin tek amacı; günlük rutin ihtiyaçlarını karşılamak. Özellikle çiftçiler, kazanamadıkları için her sene üretimde düşüş yaşandığını, eskisi kadar ekmediklerini belirttiler. Tarım alanlarını gezerken atanamayan bir öğretmenimiz ile karşılaştım. Tarih öğretmenliği için atama bekleyen Cansu kardeşimiz, öğrencileriyle olması gerektiği dönemlerde tarlada çalışıyor. Kendisine 'Sen okudun da ne oldu?' diyenlere karşı, dimdik 'Okuduğum için çok mutluyum' diyor. Cansu öğretmenimizdeki umut, AKP iktidarının yarattığı bütün olumsuzluklara rağmen çevresindeki herkese güç veriyor" dedi.

"Dalında kurumaya bıraktılar"


Üretimde maliyetlerin artmasının köylüleri zor durumda bıraktığını vurgulayan Polat, "Üreticiler, barbunyanın 15 yıl önce 2.5 liraya satıldığını söylerken şimdi 5 lira civarında. 15 sene içerisinde elektrik ve su başta olmak üzere girdiler artarken kazançları aynı oranda artmadı. Bundan dolayı bazı çiftçiler, zarar etmemek için kiraz ve armutları toplamayarak dalında kurumasını tercih etmiş. Köylünün tek geçim kaynağı tarım iken böylesine üzücü bir olayın yaşanması, ülkemizde çiftçilerimizin durumunu çok net özetliyor.

 

AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta 'müjde' açıklaması, mahsulleri dalında kuruyan köylülerimizi mutlu etmemiş. İlçe örgütümüz ve ilçe belediyemiz, kuracağı kooperatif ile üreticilerin yaşadığı sıkıntıları gidermeye çalışacak. Tıpkı İzmir Büyükşehir Belediyemizin yaptığı gibi artık Beydağ'da da 'Başka bir tarım mümkün' diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı