Advert

Hak ettiği değeri görmek istiyor

Hak ettiği değeri görmek istiyor
Hak ettiği değeri görmek istiyor admin
Bu içerik 203 kez okundu.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve 3000 yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Birgi, Bozdağlar ile Aydın Dağları'nda efelerin yaşadığı köy ve yaylalar ile eski köyleri birbirine bağlayan "Efeler Yolu" projesi sayesinde turizmde cazibe merkezi olmayı bekliyor.

Ödemiş ilçesine bağlı tarihi yerleşke Birgi'nin M.Ö .750'den bu yana bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Frig ve Lidya uygarlıkları, Pers ve Bergama krallıkları, Roma ve Bizans imparatorlukları, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlı döneminin izleri bulunan Birgi, su kaynakları ve verimli topraklarıyla binlerce yıldır canlı bir sosyal hayata ev sahipliği yapıyor. Aydınoğulları zamanında oluşan mimari dokusunu günümüze taşımayı başaran ve bu sayede 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan tarihi yerleşke, koruduğu mimari geleneğiyle ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Kültür turizmi noktasında son yıllarda adından sıkça söz ettiren Birgi; İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi, Orman Bölge Müdürlüğü ile İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün de paydaşları arasında yer aldığı "Efeler Yolu" projesi sayesinde daha çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bozdağlar ile Aydın Dağları'nda efelerin yaşadığı köy ve yaylalar ile eski köyleri birbirine bağlayan yaklaşık 500 kilometrelik yürüyüş rotası olan söz konusu projenin, bölge turizmine önemli katkı sunması öngörülüyor.

"Her geçen yıl ilgi artıyor"

Kırsal Turizm Derneği Birgi Temsilcisi Yaşar Günaydın, Birgi'nin çok önemli bir değer olduğunu ve son dönemlerde özellikle kültür turizmi noktasında yükselen bir grafiğe ulaştığını ifade etti. Burada çekilen dizi ve filmlerin bu konuda önemli rol oynadığına dikkate çeken Günaydın, şunları söyledi: "Son 7-8 yılda çok fazla dizi ve film çekildi. Bu durum, Birgi'nin tanınırlığını arttırdı. Buraya gelen herkes hayran kalıyor. Tabi bu arada Birgi gelişiyor. Turizme yönelik işletmeler açılmaya devam ediyor. Beş yıl önce sadece bir pansiyon varken şu anda 10 konaklama yeri var. Yatak kapasitesi hızla artıyor. 10 yıl önce başlayan dış restorasyon süreci vardı. Bu, Birgi'yi çok güzelleştirdi, değerleri ortaya çıkardı. Çalışmalar devam ediyor. Ziyaretçilerin büyük kısmı yerli, az sayıda yabancı turist geliyor. Bu nedenle hak ettiği yerde değil çünkü burası çok etkileyici bir yer. Özellikle hafta sonları yoğunluk oluşuyor. Burayı gezen herkes, aynı zamanda reklamını yapıyor. İlgi, her geçen yıl artıyor."

Yaşar Günaydın, Efeler Yolu projesinin hayata geçmesiyle birlikte buranın cazibe merkezi olmasını beklediklerini dile getirerek çalışmaların kendilerini heyecanlandırdığını anlattı. Projenin birçok unsurun olduğu bir çalışma olduğunu ve özel yürüyüş rotası hazırlandığını belirten Günaydın, "Çok kapsamlı bir çalışma. Bu projenin en önemli noktalarından biri de Birgi çünkü en hazır olan burası. Projeyle birlikte yabancı turistlerin de buraya akın etmesini bekliyoruz. Onlar da burayı keşfettiklerinde eminim daha çok sayıda insan gelecektir" dedi.

Efeler Yolu ile daha çok ziyaretçi

Proje kapsamında Ege Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Kültür Rotaları Araştırma Grubu akademisyenlerinden Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Özkaya ise İzmir'den başlayarak Bozdağlar ile Aydın Dağları'nı yaylalardan birbirine bağlayan ve Meryem Ana'da sonlanan rotanın uluslararası turizm açısından çok cazip bir alternatif yaratacağını düşündüklerini belirtti. Özkaya, Efeler Yolu projesi sayesinde Birgi başta olmak üzere buradaki tarihi mekanların daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmasını öngördüklerini kaydetti.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı