Advert

Kirazlı başkan evlat nöbetinde

Kirazlı başkan evlat nöbetinde
Kirazlı başkan evlat nöbetinde admin
Bu içerik 140 kez okundu.

Kirazlı Meltem Ayvalı'nın başkanlığını yürüttüğü Vatan Partisi Öncü Kadın, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ailelerin "Evlat Nöbeti"nin birinci yılında Diyarbakır anneleriyle dayanışma için yurt çapında etkinlikler düzenlendi. İlk etkinlik, Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı'nın beraberindeki heyetle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki annelere ziyareti oldu. Vatan Partisi heyetini HDP'nin il binasının merdivenlerinde Türk bayrağı açarak karşılayan aileler, PKK-HDP’ye olan tepkilerini "Bu bayrağın altında yaşayacağız, evlatlarımızı geri istiyoruz, yeter artık" sözleriyle dile getirdi. Ardından nöbet çadırına geçildi.

Ailelerden biri daha evladına kavuştu

Bir ailenin daha çocuklarına kavuştuğu bilgisini alan Meltem Ayvalı, annelere şöyle seslendi: "Bugün müjdemizi aldık. Gözümüz aydın. İnanıyoruz ki bütün annelerin ve babaların yüzü gülecek. Bir yıldır yağmur çamur demeden, en zor şartlara göğüs gererek, yorulmadan, yılmadan, korkmadan direnen sizlere Türkiye'nin dört bir yanından destek mesajları getirdik. Koronavirüs, dayanışmamıza engel değil. Bugün Öncü Kadınlar, Edirne'den Ardahan'a 'Aynı Nöbetteyiz' diyecekler ve sesinizi milletimize ulaştıracaklar. Bir yıldır sizlerle aynı nöbetteyiz çünkü bu nöbet evlat nöbetidir. Bir annenin evladına sahip çıkmasından daha onurlu bir davranış olabilir mi? Evlatlarımızın geleceği çalınmasın diye buradayız. Başka annelerin yüreği yanmasın diye buradayız."

"Vatan ve bağımsızlık mücadelesi için aynı nöbetteyiz"

Annelerin nöbetinin emperyalizme başkaldırı olduğu belirten Ayvalı şöyle devam etti: "Aynı Nöbetteyiz çünkü bu nöbet vatan nöbetidir. Bizi bölmeye çalışan terör örgütü PKK'ya ve patronları Amerika'ya tokattır. Emperyalizme başkaldırdığımız için buradayız. Bağımsız, özgür, başı dik bir Türkiye'de hep birlikte kardeşçe yaşayabilmek için buradayız.

Aynı Nöbetteyiz çünkü bu nöbet, insanlık nöbetidir. 10 yaşındaki bir çocuğun dağa kaçırılmasına, 16 yaşındaki kardeşimizin kandırılmasına göz yumarsak insanlığımızdan utanmaz mıyız? Utanmamak için bugün buradayız."

Kadın örgütlerine çağrı

Ayvalı, Diyarbakır annelerini görmezden gelen bir kadın örgütü olamayacağını vurguladı: “Aynı Nöbetteyiz çünkü bu nöbet kardeşlik nöbetidir, birlik nöbetidir. 'Türk de biziz Kürt de biziz, hepimiz Türk milletiyiz' şiarı, Diyarbakır annelerinin eyleminde vücut bulmuştur. Siz, tarih yazan cesur kadınlarsınız. Siz kahramansınız. Türk milleti sizlerle birliktedir, yürekler sizinle çarpıyor. Diyarbakır anneleri, bugün vatan savaşının ve kadın mücadelesinin sembolüdür. Herkese sesleniyorum. Buyurun vatan mücadelesine. Buyurun kadın dayanışmasına. Diyarbakır annelerinin elini tutmayanlar, kendine kadın örgütüyüm demesin."

"Diyarbakır anneleri kazanacak"

Ayvalı, Diyarbakır annelerinin mücadelesi karşısında PKK-HDP'nin çaresizlik içinde kaldığını kaydetti: "PKK çaresiz, PKK çırpınıyor. Türk devletinin, Türk ordusunun, Türk polisinin terörle kararlı mücadelesi sonuç verecek, sizin mücadelenizle birleşecek ve evlatlarımız geri gelecek, Diyarbakır anneleri kazanacak. HDP, Kürtlerin temsilcisiymiş. Sorun bakalım Diyarbakır annelerine, öyle miymiş? Kürt annelerinin yüreğini yaktılar. Kürt gençlerinin hayatını çaldılar. Ana babaları evlatsız, kardeşleri abisiz ablasız bıraktılar. O çocuklar bu kapıdan çıktı, bu kapıdan geri gelecek. PKK'ya eleman bulma bürosu HDP kapatılacak."

Acılı babadan Türk bayrağı hediyesi

Ayvalı'nın konuşmasının ardından aileleri temsilen Baba Süleyman Aydın, Vatan Partisi'ne bir Türk bayrağı armağan etti. Aydın, "İlk günden beri yanımızdasınız. Bu şerefli bayrağı size vererek birlikteliğimizi göstermek, teşekkür etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Ülke genelinde açıklamalar yapıldı

Diyarbakır'daki buluşmayla eş zamanlı olarak başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere yurt genelinde Vatan Partisi Öncü Kadın Teşkilatları, temsili nöbetler tuttu ve basın açıklamaları yaptı. Türk bayraklarıyla "Aynı Nöbetteyiz" sloganının öne çıktığı açıklamalara çocukları PKK tarafından kaçırılan annelerden ve şehit ailelerinden katılım oldu. Çevredeki vatandaşlardan eylemelere yoğun ilgi gösterildi.             

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”