Advert

"Yol daraltma çalışması olacak ve ağaç korunacak"

admin
Bu içerik 137 kez okundu.

AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammet Şen, İzmir-Ödemiş Karayolu yol yapım çalışmaları üzerinde bulunan Demircili Mahallesi'ndeki yaklaşık 400 yıllık çınar ağaçlarının yol yapımı nedeniyle kesilecek olması hususunda açıklamalarda bulundu.

"Yalan paylaşımlar söz konusu”

AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammet Şen, asırlık ağaçların bulunduğu Çiçekçi Kahvesi'nde Demircili Mahalle Muhtarı Ülkü Coşkun ve mahalle halkı ile bir araya gelerek konuyla ilgili bilgi verdi. Şen, "İzmir- Ödemiş Karayolu çalışmaları hızla devam ediyor. Bu yolun bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. Yol güzergahı ile ilgili yaşanan sıkıntılar ve sorunlar aşılmaya çalışılıyor. Yol için istimlak çalışmalarının kolay olmadığını herkes biliyor. Yol kenarlarında kesilen ağaçlar için 'Ağaç katliamı yapılıyor' diye paylaşımlar görüyoruz. Bu ağaçların anıt ağaç olduğu iddia ediliyor. Sökümü olacak olanlar sökülüyor. Bir başka yere taşınıyor ama imkansız olanlar mecbur kesiliyor. Yolumuz bittikten sonra ağaç dikimi yapacağız.

Ödemiş hepimizin, ağacı da buna dahil. Yine aynı şekilde Demircili Mahallemizde bulunan 400 yıllık çınar ağacımızın kesileceği yönünde yalan paylaşımlar söz konusu. Araştırma yapmadan birilerinin söylemleri ile vatandaş gaza getirilmeye çalışılıp bazı kişiler kendilerine prim kazandırma derdine düşmüş. Bu alanda yol daraltma çalışması olacak ve ağaç korunacak. Zaten Karayollarımız ve yüklenici firmamız, her ağaç konusunda Anıtlar Kurulu ile Çevre Şehircilik Bakanlığı'na gerekli yazıları yazarak anıt olup olmadığı yönünde bilgi alıp o şekilde çalışma yapıyor. Bizi doğa katliamcısı, ağaç katliamcısı gibi göstermek yerine birebir bizlerle de irtibat kurulabilir. Kapımız herkese açık. Gerçek olanı öğrenebilirler, doğru yanlış tartışılabilir. Sorun varsa birlikte çözüm aranabilir. Sonuçta bu yolun yapılması gerekiyor. Ödemiş hepimizin" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Küçük Menderes Havzası Koza Hareketi Derneği (KOZADER) Yönetim Kurulu üyeleri, Demircili Mahallesi'nde bulunan yaklaşık 400 yıllık çınar ağaçlarının yol yapımı nedeniyle kesilecek olmasına karşı durarak Demircili Mahallesi Çiçekçi Kahvesi'nde geçtiğimiz hafta köy halkı ile buluştu.

KOZADER Başkanı Selahattin Bağlı, "Bu çınarların altı, milyonluk fidan pazarlıklarının olduğu yerdir. Yol çalışması nedeniyle güzergah üzerinde bulunan iki çınar ağacının kesilip kesilmemesi tartışması nedeniyle buradayız. Yol üzerinde bulunan ve yaklaşık 400 yaşında olduğu belirlenen iki çınar ağacının kesilip yol güzergahından kaldırılması düşünülmekte. Yerel halktan aldığımız bilgiye göre, vatandaşlarda halen daha bu çınar ağaçlarının kesilmeyeceği kanaati var.

Biz, 'Anıttır kesilemez. Yola kurban edilemez' diyoruz. Bu ağaçlara zarar vermeden de bu yol yapılabilir. Öneri olarak yol yapımında 20 metre sağ, 20 metre sol yapılarak yol genişletilebilir. Öte yandan 30 ila 40 metre çapında bir dönel kavşak yapılırsa bu sorun çözülebilir. Bunun Karayolları Genel Müdürlüğü ya da diğer ilgili birimlere olan maliyeti 1.5-2 milyon lira. 400 yaşındaki bir çınarı yetiştirmek ya da korumak, ondan daha değerli. Demircili Mahallesi, bu çınarlarla anılıyor" demişti.

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı