Advert

Karakılçık buğdayından ekmek yapılıyor

Karakılçık buğdayından  ekmek yapılıyor
Karakılçık buğdayından  ekmek yapılıyor admin
Bu içerik 126 kez okundu.

Haziran ayında karakılçık buğdayının ilk hasadını gerçekleştiren Beydağ Belediyesi, şimdi de Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar'ın "Her Mahalleye 1 Fırın" projesi kapsamında mahallelere yapılan fırınlarda hasat edilen karakılçık buğdayları ekmek yapılarak sofralara taşınmasını sağlıyor.

 

İmece usulü yardımlaşma

 

Başkan Yılmazlar, "Her köye bir fırın projemizin ilkini Çomaklar Mahallemizde gerçekleştirdik. İkinci olarak da köylülerimizin yoğun istekleri karşısında Erikli Mahallemizde fırınımızı yaptık. Köylülerimiz, toplanarak ortaklaşa yakacak oldukları fırınlarda eski geleneğimizin sürdürülebilirliğini arttıracaklar. Hem kendi ekmeklerini fırınlarda yaparak imece usulü yardımlaşmayı da pekiştirmiş olacaklar hem de ata tohumlarımızı sağlıklı şekilde tüketecekler. İlçemizde de bu lezzet duraklarının artması için her mahallemizde bir fırın yapana dek çalışmalara devam edeceğiz" dedi.

 

Daha fazla alanda yayılacak

 

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, sözlerini şöyle noktaladı: "Amacımız, ata tohumumuz karakılçık buğdayının ekim alanı ve üretiminin ilçemizde artmasıdır. Şimdi az miktarda olan karakılçık buğdayımız, ileride üretimi artmasıyla belediyemizin yapmış olduğu mahalle fırınlarında ekmek olarak vatandaşlarımızın sofralarına sağlıklı şekilde ulaşacak. Bir ay sonra ekimleri başlayacak olan karakılçık buğdaylarımızı üretime başlamak isteyen vatandaşlarımıza dağıtıp daha fazla alanda yayılması için çalışacağız. İnşallah en yakın zamanda ekim alanını arttıracak olduğumuz karakılçıktan yapılan ekmeklerimizi raflar ile buluştururuz."

 

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”