Advert

Sıcaklıklar incirin rekolte ve kalitesini etkiledi

Sıcaklıklar incirin rekolte ve kalitesini etkiledi
Sıcaklıklar incirin rekolte ve kalitesini etkiledi admin
Bu içerik 156 kez okundu.

Ödemiş'teki incir üreticileri, Temmuz ayı sonunda yaşanan mevsim normallerinin üstündeki aşırı sıcakların incir rekoltesini ve kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi. İncir yetiştiriciliği yapan Orhan Dönmez, aşırı sıcakların başlamasıyla birlikte yapraklarda kavrulma başladığını ifade etti.

 

"Bu yıl incir kalitesinde ve rekoltesinde bölge olarak olumsuzluk yaşadık" diyen Dönmez, "Mayıs ayında gelen ani yağmurlarla birlikte ağaçlara attığımız ileklerde sıkıntı yaşamıştık. Sıcakların artmasıyla birlikte de yapraklarda kavrulma meydana geldi. Eylül ayının ilk yarısı geride kaldı ama sıcak havanın etkisi hala devam ediyor" dedi.

 

Olgunlaşmadan ekşidi

 

Orhan Dönmez, "İncir, sıcak hava ister. Aynı zamanda rüzgar bekler. Bu yıl, normalin üstünde bir sıcak hava ile karşı karşıya kaldık. İncir, kış aylarında su ister. İklim şartlarındaki değişimden dolayı ağaçlar şaşırmış durumda. Olgunlaşan meyvenin ağaç dibine düşmesi gerekirken olgunlaşmadan ekşime meydana geldi. Üretici, yemeklik incir üretiminde zorlandı" şeklinde konuştu.

 

İncirin toptan fiyatları ile ilgili bilgi veren Dönmez, şunları kaydetti: "Fiyatlar geçen yılla aynı düzeyde kaldı. Birinci kalite kuru inciri toptan 25 liraya sattık. İkinci kalite 15 liradan alıcı bulurken hurda ve natron olarak adlandırdığımız kuru incir de 3 lira ile 6 lira arasında alıcı buldu."

 

"Rekolte ve kalite düşerken

fiyatlar da geçen yılla aynı kaldı"

 

Ödemiş Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Kaymakçı Mahallesi Muhtarı Şakir Balcılar da bölgedeki iklim şartlarının zamanla değiştiğini belirterek, "Eylül ayının ortası geride kaldı. Bu yıl hava sıcaklıkları, geçtiğimiz yıllara göre yüksek idi. Her yıl Eylül başında yağış görülürken bu yıl henüz su yüzü göremedik. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyrettiği için incirler de etkilendi. İncir ağaçları, bu yıl aşırı sıcaklardan etkilendi. Rekolte ve kalite düşerken fiyatlar da geçen yılla aynı kaldı" şeklinde konuştu.

 

Osman Toka

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı