Advert

Kirazlı başkandan bildiriye sert tepki

Kirazlı başkandan bildiriye sert tepki
Kirazlı başkandan bildiriye sert tepki admin
Bu içerik 214 kez okundu.

Vatan Partisi Öncü Kadın; aralarında bazı sanatçılar, yazarlar, gazeteciler ile siyasetçilerin de bulunduğu kadın girişimlerinin Mavi Vatan savunması karşıtı imza kampanyasına tepki gösterdi. Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, "Çatışma değil barış istiyoruz" söylemleriyle başlatılan kampanyaya şu sözlerle yanıt verdi: "Ülkemiz, Mavi Vatanımıza yönelik emperyalist tehdidi alt etme mücadelesi verirken kararlılığımızı ve milli birliğimizi zaafa uğratacak bildiriler yayınlanmakta, 'barış' perdeli teslimiyet çağrıları yapılmaktadır" dedi.

 

"Mavi vatan mücadelesi

çatışmacılık olarak tanımlanıyor"

 

Kirazlı Başkan Ayvalı, "Türkiye'nin Ege ve Akdeniz'deki haklı davasından tek kelime bile bahsedilmeyen bildirideki barışın Sevr Barışı olduğu anlaşılmaktadır. 1593 imzacının içinde Ayşe Kulin, Buket Uzuner, Ece Temelkuran, Evrim Kepenek, Füsun Demirel, Hülya Gülbahar, Mehveş Evin, Melda Onur, Müjde Ar, Nesrin Nas, Pınar Kür, Serenay Sarıkaya, Türkan Elçi gibi yazar, oyuncu, gazeteci, akademisyen, aktivistlerin yanı sıra Zeynep Altıok Akatlı, Binnaz Toprak, Filiz Kerestecioğlu, Hüda Kaya, Oya Ersoy, Sena Kaleli gibi eski ya da mevcut milletvekilleri yer almaktadır. Bu bildiri, Türkiye'ye Ankara’dan değil; Washington'dan, Paris'ten, Atina'dan bakanların bildirisidir" ifadelerini kullandı.

 

"Barış değil, teslimiyet istiyorlar"

 

Denizlerimizdeki haklı direnişimizin söz konusu çağrılarla zayıflatılmak istendiğini belirten Ayvalı, şöyle devam etti: "Ege ve Doğu Akdeniz'de Türkiye’ye emperyalist Batı destekli Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden yönelen tehdidi görmezden gelen, denizler üzerindeki hak ve menfaatlerimizi önemsemeyen bu bildiriler Mavi Vatan'ı savunma mücadelemizi değersizleştirmeye yöneliktir. Mavi Vatan, vatanımızın ayrılmaz parçasıdır ve ne pahasına olursa olsun savunulacaktır. Bu kararlılığın dosta düşmana ilan edilmediği çağrılar içi boş barış çağrıları olmanın ötesinde ABD planlarına hizmet etmektedir. Türkiye'yi denizlerden koparacak bir barış, olsa olsa ABD-İsrail barışı olur ve onun gerçek adı teslimiyettir."

 

"Gaspa göz yumamayız"

 

Ayvalı, gerçek anlamda barış için Türkiye’nin caydırıcı gücünün belirleyici olduğunu şu sözlerle vurguladı: "Doğu Akdeniz'deki meydan okumaların ve hesaplaşmaların sonucunu kuvvet belirleyecektir. Türkiye, hukuk düzleminde haklıdır. Ne var ki bu haklı konum, ancak ve ancak kuvvet sayesinde hayata geçer. Savaşın önlenmesi de ancak kuvvetle mümkündür.

 

Savaşı önleyecek etkenler; en başta devletimizin kararlılığıdır ve milletimizi seferber etme yeteneğidir, silahlı kuvvetlerimizin üstün savaş gücüdür, milletimiz ile devletimiz arasındaki birliktir ve komşularımızdan Asya'nın derinliklerine kadar uzanan ittifak birikimimizin ortak çıkarlar temelinde devreye sokulmasıdır. Barışsever Türk kadınlarının öncelikli görevi, Mavi Vatan'ı koruma ve iç cephede bozgunculuğu önleme mevziinde konumlanmaktır. Barışsever Yunan kadınlarından beklenen ise Yunan hükümetinin emperyalist oyunlara alet olmamasını talep etmeleridir. Türkiye kavga istememektedir, diyaloga açıktır ancak uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının gasp edilmesine asla göz yummayacaktır. Güvenliği ve refahı için mücadelesinde haklıdır."

 

"Türkiyeli değil, Türk kadını"

 

Ayvalı, Kurtuluş Savaşı'ndaki Türk kadının kahramanlığını hatırlatarak kadınların vatanlarına sahip çıkmakta tereddüt etmediğini ifade ederek, "Mavi Vatan geleceğimizdir. Türk kadını, nasıl ki yüz yıl önce emperyalizme karşı kurtuluş savaşının, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin en ön cephesinde kahramanca yer alıp barışı tesis ettiyse bugün de aynısını yapacak, geleceğine sahip çıkacaktır. İmzaya açılan bildiri metinlerinin, istikbali Türk milletinin istikbaline dahil olan Türk kadınının Mavi Vatan'ı koruma kararlılığını yansıtmadığını ve kabul edilemez olduğunu kamuoyuna ilan ediyoruz. Barış sözcüğünün büyüsüne kapılarak vatansız girişimlerin parçası haline gelen yurttaşlarımızı ise bu platformları terk etmeye davet ediyoruz.

 

'Yurtta Barış, Dünyada Barış' sloganını dünyaya armağan eden büyük devrimci önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ten aldığımız ders; vatanını savunma iradesi göstermeyenin barışı sağlayamayacağıdır.  Türkiyeli kadınlar değil, Türk kadınları olarak Mavi Vatan'ı canımız pahasına savunacağız."

 

 

 Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı