Advert

Mısır üreticisi tedirgin

Mısır üreticisi tedirgin
Mısır üreticisi tedirgin admin
Bu içerik 178 kez okundu.

Ödemiş ilçesinde mısır üretimi yapan çiftçiler, sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi nedeniyle tedirgin olurken yağış olmaması nedeniyle ikinci ürün mısırlarda hastalıkların görüldüğünü ifade ettiler. Bu durum karşısında tedirgin olan ve yağış beklediklerini ifade eden çiftçiler, olumsuzluklar nedeniyle rekoltenin bu yıl düşük olacağını söyledi.

 

Kaymakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Raşit Tatlı, "Susuzluk, canımıza tak ettirdi. Hava şartları, mevsim normallerinin üstünde seyrediyor. Girdiler artarken ürün fiyatları yerinde sayıyor" dedi.

 

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi nedeniyle ovadaki ekili ikinci ürün mısırda hastalık görüldüğünü belirten Raşit Tatlı, "Normal şartlarda yağış olması gerekirdi. Geceleri ısı düşerken gündüzleri sıcak hava, 30 derece civarında seyrediyor. Mısır bitkisi, buna alışık değil. Bitki gelişmiyor. Rekolte, bu yıl düşük olacak" dedi.

 

"Köklenememe ve bodur kalma sorunu yaşanıyor"

 

Ziraat Mühendisleri Odası Ödemiş Temsilcisi Özkan Akgün de hastalığın mantari olduğunu belirterek, "Köklenememe ve bodur kalma sorunu yaşanıyor. Sıcaklarla birlikte bitkinin direnci düşüyor. Bu hastalık, genellikle ikinci ürün ekim yapılan alanlarda görülür. Çözümü de mısır familyasından başka bir ürünün ikinci ürün olarak tercih edilmesidir" dedi.

 

Bölgede 300 bin civarında büyükbaş hayvanın bulunduğunu belirten üretici Hayri Kaptan da "Bu kadar hayvanın yem bitkisine ihtiyacı var" dedi.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı