Advert

Ödemiş'teki STK'lardan Türkan Saylan açıklaması

Ödemiş'teki STK'lardan Türkan Saylan açıklaması
Ödemiş'teki STK'lardan Türkan Saylan açıklaması admin
Bu içerik 255 kez okundu.

5 Ekim Pazartesi günü Ödemiş Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı gündeminde görüşülen Kadın Yaşam Merkezi'nin isminin Türkan Saylan olması konusuna MHP'li ve AK Partili Meclis üyeleri karşı çıkmıştı. Bunun üzerine çok sayıda sivil toplum kuruluşundan konuyla alakalı basın açıklaması geldi.

Açıklamaya çok sayıda STK temsilcisi katıldı

Eğitim-İş Ödemiş Temsilciliği Başkanı Rıza Gürbüz, Eğitim-İş Ödemiş Temsilciliği Sekreteri Gürol Yıldız, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nazmi Appak, Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şube Başkanı Gürcay Işık, Eğitim-Sen Baş Temsilcisi ve aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Bengi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, KOZA-Der Temsilcisi ve Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şube Başkanı ve aynı zamanda Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ümran Ateş, geçtiğimiz gün Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi'nde Türkan Saylan konulu bir basın açıklamasında bulundu.

Başkan Ateş, Saylan'ın hayatını anlattı

Ümran Ateş'in yaptığı açıklamadan önemli başlıklar şöyle: "Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği ve 'Eğitimli her kadının bu cumhuriyete borcu vardır' şiarıyla hayatı boyunca bilim insanı olarak insanlığa hizmet etmiş Profesör Doktor Türkan Saylan'ın adının Ödemiş'teki Kadın Yaşam Merkezi'ne verilmesi önerisinin görüşülmesi hepimizi gururlandırmıştır.

Peki, kimdir Türkan Saylan? Türkan Saylan, 1963'te İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1964-1968 yılları arasında SSK Nişantaşı Hastanesi'nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığı'nı aldı. 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'nda Baş Asistanlığa başladı. 1971'de İngiliz Kültür Heyeti'nin bursuyla İngiltere'de ileri eğitim gördü, 1974'te Fransa'da ve 1976'da İngiltere'de kısa süreli çalışmalar yaptı, 1972'de doçent, 1977'de profesör oldu. 1982-1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı'nı, 1981-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü'nü yürüttü.

1990'da oluşturulan İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin kuruluşunda görev aldı ve 1996'ya kadar müdür yardımcılığı ile Kadın Sağlığı derslerinin koordinatörlüğünü yaptı. Dermatoloji Kliniği öğretim üyesi olarak 2002 yılı sonuna kadar çalıştı ve 13 Aralık 2002'de emekli oldu.

1976 yılında cüzzam çalışmalarına başladı, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı'nı kurdu. 1986'da kendisine Hindistan'da Uluslararası Gandhi Ödülü verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü'nün cüzzam konusunda danışmanlığını yapmıştır. Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi'nin ve Uluslararası Lepra Derneği'nin üyesidir. Dermatopatoloji Laboratuarı'nın Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer aldı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği'ni yaptı."

"Önemli bir rol model olacağını düşünmekteyiz"

Ateş, açıklamasının devamında şu cümlelere yer verdi: "Yaşamının son 17 yılında meme kanseri hastası olan Saylan, 18 Mayıs 2009 tarihinde saat 04.45'te vefat etti. Vefat ettiğinde gönüllü kuruluş olarak ÇYDD'nin genel başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı'nı sürdürmekteydi. Ayrıca 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 31 Mart 2000 tarihinde Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından üniversiteler arası kurul kontenjanından 2 Şubat 2001'de YÖK üyeliğiyle görevlendirilmiş ve 13 Aralık 2002'de üniversitelerdeki görevlerinden yaş haddinden ötürü emekli olduğu için ayrılmıştır. Mart 2003'te ise Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine getirilmiş ve bu görev, Mart 2007’de bitmiştir.

2003-2004 arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliği ve İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. Hayatı boyunca sorunun değil, çözümün parçası olmayı hedeflemiş; cehalete, yokluğa, yoksulluğa karşı bilimin ışığından hiç vazgeçmemiş ve bu yolda mücadele etmekten hiç yorulmamış olan Profesör Doktor Türkan Saylan isminin son günlerde şiddet haberleriyle birlikte anılan kadınlara önemli bir rol model olacağını düşünmekteyiz. Ödemiş Kadın Yaşam Merkezi'ni açan ve kadınların toplumdaki yerini önemseyen ve her zaman bu konuda duyarlı davranan Ödemiş Belediyesi'ne ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Ödemiş Belediye Meclisi'nde tartışma yaratmıştı

Geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleşen Ödemiş Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclisi'nde on sekizinci maddede konuşulan Ödemiş Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi'ne Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin Kurucu Başkanı Türkan Saylan'ın adının verilmesi konusu, partiler arasında tartışma yarattı.

Söz alan AK Parti Meclis Üyesi Abdülkadir Karaerkek, "Biz de Kültür ve Turizm Komisyonu'nda bu konunun değerlendirilmesini istiyoruz ancak Ödemiş'imizin 11 Mayıs 1928 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın muhtarı olmuş Ümmü Türe isminin bu komisyonda değerlendirilmesini istiyoruz. Kendi içimizden gelen bir şahsın isminin verilmesinin iyi olacağını düşünüyoruz, değerlendirilse iyi olur" dedi.

MHP Meclis Üyesi Ceyhun Kınlı da aynı madde hususunda söz alarak,"Türkan Saylan, kendi fikirleri doğrultusunda yaşamış bir hanımefendidir. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz lakin Ödemiş Kadın Yaşam Merkezi'ne isminin verilmesi, iki sebepten dolayı bizce uygun değildir. Birincisi bu merkez, geçtiğimiz dönem yapılmış, açılışı da gerçekleştirilerek faaliyete geçmiş bir kurumdur. Ödemiş'e çok da güzel bir eser kazandırıldığını düşünüyorum ve eski belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.

Bununla birlikte Sayın Türkan Saylan'ın Ödemiş'le tarihi ve kültürel hiçbir bağlantısı yoktur. Ben, Abdülkadir Bey’e bu konuda katılıyorum. Tarihsel ve kültürel olarak hepimizi bağlayan bir isim teklif etmek istiyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün muhterem valideleri Zübeyde Hanım'ın ismini teklif ediyoruz. Komisyonda değerlendirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

"Nazan Hanım'a göre duayendir, bana göre duayen değildir"

On sekizinci madde kapsamında MHP'li Meclis Üyesi Kınlı'nın açıklamalarına dilek ve temenniler kısmında yanıt veren CHP Meclis Üyesi Nazan Dönmez, "Ceyhun kardeşimin söylediği değerli isme asla lafım olmaz ama 'Türkan Saylan'ın Ödemiş'e katkısı yoktur' demesi, bana göre çok yanlıştır. Türkan Saylan, dünyaya mal olmuş bir bilim insanıdır. Ödemişli gençlerimizden, öğrencilerimizden birçok çocuğumuz, onun kurduğu dernekten burs alarak eğitimlerine devam etmiştir. O sebeple Türkan Saylan ismi bir duayen, bir ekoldür" şeklinde konuştu.

AK Partili Meclis Üyesi Murat Öncel, "Türkan Saylan, kime göre duayen kime göre değil o da tartışılır. Nazan Hanım'a göre duayendir, bana göre duayen değildir ama Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi, tahmin ediyorum hepimize göre duayendir. Türkiye'nin ilk kadın muhtarı da hepimize göre duayendir ama Türkan Saylan tartışılır" açıklamalarında bulundu.

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler