Advert

Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor

Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor
Kiraz'da her derde deva ejder meyvesi sizleri bekliyor admin
Bu içerik 271 kez okundu.

Usta Gazeteci Semih Dursun, ejder meyvesini sizler için test etti ve tüm takipçilerimize tavsiye etti. Ejder meyvesini Kiraz'da yetiştiren üretici Erkan Poslu, "Bölgemizde bizim tarafımızdan yetiştirilen tropikal bir meyve olan pitahaya yani ejder meyvesi, Kiraz ilçemizde başarılı bir şekilde meyvesini vermiştir. Üretim açısından çok su ve gübre istemeyen bu meyve; besin değerleri ve sağlığa katkıları yönüyle de değerli bir meyvedir. C vitamini, yüksek antioksidan içeriği ve lif açısından zengin bir meyve olması sebebi ile de herkesin tüketebileceği; özellikle şeker hastalarının ve kanserli hastaların tüketmesi önerilen bir meyvedir. Vücudu arındırıcı özelliğe de sahiptir.

Son zamanlarda bölgemizdeki yer altı sularının da azaldığını göz önünde bulundurursak diğer tarım ürünlerinin üretiminin zorlaştığını görüyoruz. İste bu açıdan ejder meyvesi, bölgemiz için bir fırsat ürünüdür çünkü bu tropikal meyve, aşırı bir sulama istemeyip damla sulama ve ya normal sulamada direk başına 8-10 günde bir 10-15 litre gibi az bir su istemektedir. Aynı zamanda rahatlıkla ulaşabileceğimiz hayvan gübresini çok sevmektedir.

Pazar açısından da satış sıkıntısı olmayan bir meyvedir. Yurt içi talebi yüksektir. Yurt dışına ihracatı da büyük firmalar tarafından yapılmakta olup özellikle İskandinav ve Arap ülkelerine ihracatı sağlanmaktadır.

Bölgemizde yapmak isteyen arkadaşlarımıza rahatlıkla tavsiye ederim. Yapmak isteyen arkadaşlarımıza fidan temini, sera kurulumu ve teknik destek olarak her konuda her zaman yardımcı oluruz. Değerli zamanlarını ayırıp bu yazıyı okuyanlara teşekkür ederiz. İrtibat telefonlarımız; 0 507 246 60 81, 0 505 306 37 84 ve 0 544 523 46 36" dedi.

Semih Dursun

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”