Advert

"Gündeminizde çiftçi, üretici ve süt yoksa bırakıp gidin"

admin
Bu içerik 198 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, belediyeleri CHP'de olmayan kırsal bölgelerdeki ilçelerde mesaisine aralıksız sürdürüyor. Yücel, beraberinde il başkan yardımcıları ile çıktığı iki günlük ilçe turunda Kiraz ve Bayındır'da temaslarda bulundu.

CHP heyetine Kiraz ziyaretlerinde CHP Kiraz İlçe Başkanı Yücel Çetinkaya, Bayındır ziyaretlerinde de CHP Bayındır İlçe Başkanı Hüseyin Behzat Aydilek ve ilçe yöneticileri eşlik ederken CHP heyeti, her iki ilçede de çiftçiler, köylüler, oda ve STK başkanlarıyla bir araya geldi.

"Bu halk, sizinle mümin olmadı ki"

İlçe örgütleri ile de toplantılar yapan İl Başkanı Deniz Yücel, ziyaretlere çarpıcı mesajlar verdi. CHP İzmir İl Başkanlığı olarak özellikle üretim, çiftçilik ve hayvancılık yapılan ilçelere ayrı bir önem verdiklerini belirterek "Bu ilçelerimizde hem ülkenin üretimine hayati katkılar yapan hem de geçimlerini üreterek sağlayan vatandaşlarımızın sıkıntıları, iktidar tarafından görmezden geliniyor. Suni gündemlerin ve kendi başlattığı boş tartışmaların peşinden koşan iktidar sahipleri, halkın bugünkü yoksulluğunun ve çaresizliğinin tek sorumlusudur.

Kiraz'da ve Bayındır'da süt üreticimizle, eken biçen çiftçimizle, meslek örgütleri ve derneklerle bir araya geldik. Hiçbirinin sabretmeye, dayanmaya mecali kalmamış. Bu duruma rağmen kalkmış bu ülkeyi yönetmesi, vatandaşları refaha kavuşturması gereken iktidar, vatandaşa çözüm olarak 'Müminin görevi; varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir' diye din dersi vermeye kalkıyor. Bu insanlar, sizinle birlikte mümin olmadılar ki ne demek olduğunu sizden öğrensinler ama yokluğu, yoksulluğu sizinle öğrendiler. 'Müminiz' diyerek oy isteyip de mümin kardeşleri her geçen gün daha da borçlanıp yoksulaşırken oy verdiklerinin saraylarda şatafat içinde, iktidar sarhoşluğuyla daha da zenginleştiğini de sizinle öğrendiler. Halkı yokluğa ve yoksulluğa mahkum edip sonra şükretmeye davet ediyorlar. Yokluk çeken müminin sırtından geçinip saraylarda müminlik dersi vermek kolay. Sen gerçek müminliğe uygun yaşıyor musun? Bir ona bak, sonra halka din dersi vermeye kalk.

"Bir çuval yem için 50 kilo süt"

İlçe ziyaretlerinde özellikle çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan kesimin artık hayat pahalılığına, artan girdi fiyatlarına dayanacak gücünün kalmadığına bir kez daha şahit olduklarını ifade den Yücel, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye, gerçekten sözün bittiği yerde. Köylümüzden kırsalda yaşayan çiftçimizin ve üreticimizin ağzından yaşadıkları sıkıntıları dinleyince bunu daha iyi anlıyorsunuz.

İki gün boyunca aralıksız bir şekilde Kiraz ve Bayındır'da temaslarda bulunduk. Köylerde çiftçimiz ile hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızla ilçelerde oda ve STK temsilcileriyle bir araya geldik. Esnafımızın, sokaktaki vatandaşımızın dertlerini, sıkıntılarını dinledik.  Ne acı ki hepsi mutsuz ve dertli. Bu ekonomik krizler, AKP iktidarının kendini düşünen ve sarayı mutlu etmeyi hedefleyen temsilcilerinin akıl almaz hataları, vatandaşı canından bezdirmiş durumda. Evet, saray ve ahalisi mutlu ve bolluk içinde ama halk dertli, halk mutsuz ve halk kızgın! 

Hayvan yetiştiricileri ve süt üreticileri, artık sahip oldukları hayvanları kesime veriyor. Sadece et olarak danaları değil, analarını da yani süt veren hayvanları da ellerinden çıkarıyorlar çünkü neredeyse bir yıldır bekledikleri süt litre fiyatındaki revize yapılmıyor. Oysa bu süreçte sanayi yemi, yüzde 40'lara varan oranda arttı ve yem girdisinin maliyeti üreticinin elini kolunu bağlıyor. Süt üreticisi, bir çuval yem almak için 50 litre süt satmak zorunda. Böyle bir oran, dünyanın hiçbir yerinde yoktur.  Böyle olunca da süt veren hayvan kesime gidiyor. Üreticilerin dediği gibi 'Anası olmazsa danası olmaz'. Elbette hayvan satılabilir, hayvan kesilebilir ama süt veren hayvan yani inek, ekonomik koşullar nedeniyle satılıyor ya da kesiliyorsa orada büyük bir sorun var demektir.

Buradan olur olmaz konularda ahkam kesen, boş gündemler peşinde koşan iktidara sesleniyorum. Çiftçi ve üretici kan ağlıyor. Krizlerden, kötü tarım politikalarından, üretim planlamasının yapılmamasından ve yandaş zengin etmek için ülkemizde üretilen tarım ürünlerinin ithal edilmesinden bıkmış durumda. Kiraz'ın, Bayındır'ın, Tire'nin, Ödemiş'in ve üreten kesimin gündeminde hayvancılık, üretim, hayat pahalılığı var. Üreticinin gündeminde süt fiyatları var. Varsa yönetmeye niyetiniz; üreticiyi ezdirmeyecek, hayvanları kestirmeyecek bir fiyat açıklayın ve bu fiyat da 3 liranın altında olmasın. Sizin gündeminizde süt yoksa bırakıp gidin zaten. İzmir Büyükşehir Belediyemiz olmasaydı İzmir'de ne hayvancılık kalırdı ne de süt üreticilerimiz ayakta durabilirdi. İktidar olarak iş bilmiyorsunuz, bari yapılan işleri örnek alın."

"Aramızda da iktidarımızda da yeri yok"

Kiraz ve Bayındır'da ilçe yönetimleri, meclis üyeleri ve partililerle de bir araya gelen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, örgüte önemli mesajlar verdi. Yücel, "Halkın tek umudu; beceriksiz, insanı hiçe sayan, liyakatten nasibini almamış AKP iktidarının bir an önce gitmesi. Bunu başaracak tek parti olan CHP'ye de ilgi ve desteğin artmasının en büyük sebebi budur. Bu desteği ve vatandaşımızın bizden beklentisini iki günlük temaslarımızda açıkça gördük. Bu desteğe layık olmaktan, vatandaşın derdine derman olmaktan başka çaremiz yok. Bunun için de önce halkın acı gününde, mutlu gününde, hastalığında, işsizliğinde yanında olacağız. Önce manen desteğimizi esirgemeyecek, sonra derdini gidermek için canla başla çalışacağız. 

Bizim işimiz bahane, mesai dinlemez. Bu koltuklara oturan, CHP'li yönetici vasfını taşıyan her kim varsa tüm bunları en baştan kabul etmiş sayılır. Bu konuda vurdumduymaz, komşusunun ve esnafının derdinden bihaber olan yöneticiyi kabul edemem. Biz iktidara gelmeyi koltuk aşkından, bugünkü iktidarın yaptığı gibi eşi dostu yandaşı zengin etme derdiyle istemiyoruz. Biz bu vatana, bu halka ve cumhuriyete aşığız.  Bu yolda, bu anlayışla yürümeyecek arkadaşımız varsa ne aramızda ne de iktidarımızda yeri olabilir.

Bayındır ve Kiraz, bizim öncelik verdiğimizin ilçelerimizden. Bizi çare olarak gören, bize umut veren hiç kimseyi yalnız bırakmadık. Sizin yetemediğiniz yerde biz varız. İl başkanlığımız, tüm yöneticilerimizle yanınızda. Bir telefonunuzla buradaki vatandaşlarımız için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi.

İki günlük yoğun mesai

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Bayındır İlçe Başkanlığı'nda düzenlenen törende partiye yeni katılan kadın ve gençlere parti rozetlerini taktı. İki ilçeyi kapsayan çalışmada Yücel ve beraberindeki heyet, önce Kiraz'da  Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Halit Özmen, Ziraat Odası Başkanı Gürkan Okka, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Selim Özdeveci, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Nasuh Coşkun ile İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Top'u ve kooperatife ait Süt İşletme Tesisi'ni ziyaret etti.

CHP'liler, Kiraz'ın Saçlı, Karabağ ve Ceritler mahallelerinde de vatandaşlar ile bir araya gelerek sıkıntılarını dinledi. CHP heyeti, Bayındır'da ise Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İzzet Daşdı, Şoförler ve Nakliyeciler Esnaf Odası Başkanı Davut Sakarsu ve Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan'ı ziyaret ederek ikili görüşmelerde bulundu.

Semih Dursun

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı