Advert

Doğalgazda yeni hedef Beydağ

Doğalgazda yeni hedef Beydağ
Doğalgazda yeni hedef Beydağ admin
Bu içerik 193 kez okundu.

İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, 2020-2021 döneminde döşeyecekleri 1500 kilometrelik yeni boru hattı yatırımıyla 1.8 milyar liralık değer yaratılacağını, bu yıl doğalgaza zam beklemediklerini söyledi. Yetik, önümüzdeki yıllar içerisinde Beydağ'a da doğalgaz getirmeyi hedeflerini aktardı.

Yetik, Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği doğalgaz rezervlerinin 2023 yılında sisteme aktarılmaya başlanmasıyla birlikte fiyatların düşmesinin beklenebileceğini ifade etti. İzmir'de şu anda 26 ilçede dağıtım yaptıklarını ve Beydağ, Dikili, Çeşme ile Karaburun ilçelerini de 2022-2026 döneminde doğalgazla tanıştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

1.5 milyon konuta erişecek

Bugüne kadar 1 milyon 375 bin haneye doğalgaz götürdüklerini anlatan Yetik, abone sayılarının ise 890 bin olduğunu ve yakında 1.5 milyon konut sayısına ulaşılacağını aktardı. Yetik’in verdiği bilgiye göre İzmir'de bugüne kadar 28 şehir giriş istasyonu, 202 bölge regülatörü, 6305 kilometre polietilen, 709 kilometre çelik hat yapıldı. Bu verilere göre şirket, sektöründe toplam gaz taşımada birinci, toplam gaz satışında ikinci, toplam hat uzunluğunda dördüncü sırada.

Girişimciler de bekliyor

Bugüne kadar yaptıkları yatırımlarla İzmir nüfusunun yüzde 60’ını doğalgaza kavuşturduklarını ifade eden Ahmet Yetik, "2021'de yapacağımız yatırımlarla toplam hat uzunluğunda üçüncü sıraya çıkacağız. 2020-2021 döneminde toplam 1500 kilometrelik hat yapacağız. Böylelikle 730 kişiye daha istihdam sağlayacağız. İzmirgaz'a bağlı yan işlerle bu rakam çok daha fazla artacak" dedi.

Yetik, şunları söyledi: "Buralara yapılacak tesisatlar, alınacak kombiler derken bu yatırımlarla ekonomiye katkımız, 1.8 milyar TL'yi bulacak. Dış ilçelere gazı ulaştırdığımızda OSB'ler de bundan faydalanacak. Buralarda doğalgazın gelmesini bekleyen pek çok girişimci var. Onlar vasıtasıyla da yatırımlarda ve istihdamda hareketlenme olacak."

Osman Toka

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”