Advert

Tarihe ışık tutan kazı çalışmasına Ödemiş Belediyesi'nden destek

Tarihe ışık tutan kazı çalışmasına Ödemiş Belediyesi'nden destek
Tarihe ışık tutan kazı çalışmasına Ödemiş Belediyesi'nden destek admin
Bu içerik 138 kez okundu.

Ödemiş'te tarihi Hypaipa Antik Kenti'ne ev sahipliği yapan Günlüce Mahallesi'nde Roma döneminden kalma su sarnıcında Ödemiş Müze Müdürlüğü tarafından kurtarma kazısı yapılıyor. Tarihe ışık tutan kazı çalışmasına Ödemiş Belediyesi de destek veriyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Ödemiş Müze Müdürlüğü tarafından Günlüce Mahallesi'nde yapılan kurtarma kazısıyla Roma İmparatorluğu dönemine ait Hypaipa Antik Kenti'nin su ihtiyacını karşılayan sarnıç, gün yüzüne çıkıyor. Ödemiş Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleşen kazı çalışması, büyük bir özen ve dikkatle sürdürülüyor.

 

"Hypaipa Antik Kenti’nin

gücünü yansıtan bir yapı"

 

Kazı çalışmalarına gözlemci olarak katılan Prof. Dr. Veli Sevin, çalışmalarla ilgili bilgi vererek, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Ödemiş Müze Müdürlüğü tarafından Ödemiş Belediye Başkanlığı'nın katkılarıyla bir kurtarma kazısı yapılıyor burada. Roma dönemine ait yaklaşık 1600-1700 yıllık bir su sarnıcı için bu kazı yapılıyor. İki büyük odadan meydana gelen sarnıç, tabi ki Hypaipa Antik Kenti'nin su ihtiyacını karşılamak üzere, özellikle kıtlık ayları düşünülerek planlanmış. Benim gördüğüm kadarıyla Ege Bölgesi'ndeki ve Küçük Menderes Havzası'ndaki en büyük sarnıç ifadesini kullanabilirim.

 

Şu anda temizlik faaliyetleri sürüyor. Çıkan malzemelere göre milattan sonra üçüncü-dördüncü yüzyıl civarına ait olduğunu anlıyoruz. Hypaipa Antik Kenti'nin de gücünü yansıtan bir yapıyla karşı karşıyayız. Buranın temizlenip turizme kazandırılması, bölgemiz için çok fayda olacaktır. Ziyaretçi çekecek bir nokta haline gelecektir Hypaipa" dedi.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Asıl çamı siz devirmişsiniz”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”
“Ağaçların köklerini talan ettiler”