Advert

Başkan Özçınar'dan basın açıklaması

Başkan Özçınar'dan basın açıklaması
Başkan Özçınar'dan basın açıklaması admin
Bu içerik 141 kez okundu.

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, Hisar Tepesi'nde bulunan belediyeye ait kafede basın açıklaması yaptı. Basın toplantısında çok sayıda konu hakkında açıklama yapan Özçınar, "Gündeme dair ya da gündem dışı konular hakkında sizlerle birlikte olup sohbet etmek istedim. Vatandaşların sizler aracılığıyla beklediği cevapları bugün cevaplamak adına bir araya geldik. 

İkinci dönemimizin 1.5 yılını geride bırakmış durumdayım. Bugüne kadar siz basın çalışanlarına karşı da hatamız olduysa af ola. Koronavirüs, Mart ayından bu yana bakacak olursak tekrardan ciddi bir ivme kazandı. Duraklama döneminin ardından tekrar riskli bir sürece girdiğimizi gözlemleyebiliyoruz. Havanın da soğuması ve gribal enfeksiyonların artmasıyla da bazı sıkıntılarımız doğru orantılı artmaya başladı. Bu sebepten Mart ayından yaptığımız çalışmaların tamamını göstermemeye özen gösterdik çünkü yapılan hizmetin reklamının olmayacağını düşünüyoruz. Mart ayından bu yana evlere sıcak yemek hizmetimiz hala daha devam ediyor. Bunun yanı sıra el dezenfektanlarımız, ortam dezenfektanlarımız, kolonyalarımız ve maskelerimizi dağıtmaya ilk günden başlamıştık, hala daha devam ediyoruz. Arzu eden tüm vatandaşlarımızın da bu noktadaki ihtiyaçlarına hala karşılık veriyoruz.

İzmir genelinde koronavirüs önlemlerince alınan kararlara ilçe olarak biz de birtakım eklemeler yaptık ve uygulamalara başladık. Artık züccaciye ve giyim pazarımız, önümüzdeki haftadan itibaren kurulmayacak. Öte yandan 65 yaş üstü ve 18 yaş altının da pazara girmesine kısıtlama getirdik. O yaş gruplarında olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımız kapsamında zabıta ekiplerimiz, ilgili muhtarlıklara vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını da bırakacak" dedi.

"Projelerimizi tamamladık, ihale süreci başladı"

Özçınar, gazetemizde ve televizyonumuzda defalarca kez dile getirdiğimiz pazar yeri hususunda da şu açıklamalarda bulundu: "O konuyla alakalı projelerimizi tamamladık. İhale süreci başladı. Biz, ilk etapta aslında pazar yerini taşımayacaktık. Pandemi sebebiyle pazar yerimizi taşımak zorunda kalmıştık ama yeni yapılan pazar yerinden vatandaşımız memnun kaldı çünkü 'Müşterinin mal ve can güvenliğini belediye olarak sağlayamıyorsak bu bizlerin eksiğidir' diye düşündük. Bir yangında, kazada, afette ambulansın ya da itfaiyenin girebileceği bir yer değildi eski pazar alanı. Oranın üzerini kapatma isteğimiz yoktu ama kış şartlarında esnafımızdan gelen şikayetler doğrultusunda yeni bir pazar alanı oluşturma kararını verdik. Yeni pazar alanıyla alakalı projemiz, şu anda ihale aşamasında."

"Kiraz'a yapılmış bir haksızlıktır"

Özçınar, Kiraz'a yapılacak yeni hastane hususunda da açıklamalarda bulundu. Başkan Özçınar, "Yeni hastane projemizle alakalı çok fazla yol kat etmiştik. Birçok konuda da sonuca ulaşmıştık. Biz, ilk defa bu kadar zorlanarak iş yaptığımızı görüyoruz çünkü bir şeylere engel olunmasından artık yorulmuş vaziyetteyiz.

Biz, hastane ihalesine başlamadan önce planlarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın onayıyla TOKİ tarafından planlamamızı yaptık. 289 bin metrekare bir alanda hastane çalışmamızı başlattık. Hastanemiz, yeni bir imar uygulama alanı çerçevesinde oluşmuştu. Askıya ilk çıktığında Büyükşehir Belediyesi itirazda bulundu. İtiraz bulunma sebebi de Karayolları'yla ilgiliydi. Biz gerekli açıklamamızı yaptıktan sonra tekrar askıya çıktı, Büyükşehir, tekrardan bir bahane buldu. En son haliyle yeniden askıya çıkarıldığında Büyükşehir'e yer ayrılmadığı gerekçesiyle tekrardan itiraz edildi. Biz, tekrardan büyükşehre yer vererek tekrar askıya çıktık. Bu kez Büyükşehir itiraz etmedi fakat hastane tam yapılacakken Büyükşehir mahkemeye giderek yürütmeye durdurma kararı verdi.

Gerekçelere baktığımızda trajikomik şeylerle karşılaştık. 'Rant varmış, o varmış, bu varmış.' Bir yerde bir rantın olması için benim ya da bir vatandaşın yerinin olması gerekmez mi? 289 bin metrekarelik alanda 50 dönüm çalışan imar dönüm planlamasında nasıl bir rant olabilir? Bu rant kimedir?

'Üniversite alanını çıkardınız, içerisine ticari alan ilave ettiniz' deniyor. Üniversite alanını bizim oradan çıkarma sebebimiz, o proje yapıldığında üniversitemizin yeri yoktu. Belediye hizmet binamızı fakülteye verdiğimiz için oradaki üniversite alanını çıkartıp eczanelerin, kahvehanelerin, konuk evlerinin olacağı bir ticari alan planlamıştık. Keşke sorulsaydı. Ben bunu tamamen art niyet olarak algılıyorum. Bu konunun bir vatana, bir millete yapılabilecek en büyük bir ihanet olduğunu düşünüyorum. Sağlığın ne kadar önemli olduğunu şu süreçte gördük. Sağlıktan önemli hiçbir şey olduğunu düşünmüyorum. Şu süreçte bitebilecek hastanemizi bu sebeplerle askıya almak, Kiraz'a yapılmış bir haksızlıktır. Sağlığın siyaseti olmaz. Hizmetin de siyaseti olmaz" diye konuştu.

"Bırakın da elimde imkan varken

ben bir şeyler yapabileyim"

Özçınar, "Biz bir şeyler yapmaya çalıştıkça önümüze sürekli engel çıkarılıyor. Ben bir şeyler yapmaya çalıştıkça birilerinin bir şeyleri engellemesinden yoruldum. Ben, Kiraz'ın çocuğuyum ve Kiraz'ın evladıyım. Eğer bir şeyler yapılacaksa bunu Kiraz'a yapıyorum, kalkıp da farklı bir memlekete yapmıyorum. Tüm hizmetlerin hepsini Kiraz adına yapıyorum. Ben Kiraz'da yaşıyorum. Benim çocuğum burada yaşayacak, ailem burada yaşıyor. Bugüne kadar hiçbir zaman cevap vermedim, yorum da yapmadım. Şimdi kalkıp bana 'Diyalogla çözülemez miydi?' diyecekler. Vallahi biz, Aziz Bey döneminde her şeyi diyalogla çözüyorduk. Buradan bir kez daha bize beş yıl boyunca hizmet etmiş olan eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na teşekkür etmek istiyorum.

Biliyorsunuz, çok kısa bir süre önce hepimiz tek yürek olduk, İzmir olduk. İzmir adına yapabilecek olduğumuz ne varsa hepimiz de oradaydık. Bundan sonra ben iş yapmak istiyorum. Ben çalışmak istiyorum. Yoluna koyduğum işlerimi ortaya çıkarmak istiyorum.  Biz, hizmet etmeye alışmış insanlarız. Bırakın da elimde imkan varken ben bir şeyler yapabileyim.

Hastaneye engel olunması kadar saçma sapan bir durum olabilir mi? 25 yataklı bir devlet hastanesiyle biz, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Benim en uzak mahallemden gelen vatandaşla aramızda 2.5 saatlik yol var. Bir de bu insan kalkıp Ödemiş'e gidecek. Bu yapılanın tamamen haksızlık olduğunu düşünüyorum. Biz itirazlarımızı yaptık, mahkeme de gereken kararı verecektir. Buradan geri döneceğimizi de biliyorum. Biz, muhalefetle iş birliği anlamında Kiraz olarak İzmir'in merkezinden daha başarılıyız" dedi.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler