Advert

İZSU'dan yatırım hamlesi

İZSU'dan yatırım hamlesi
İZSU'dan yatırım hamlesi admin
Bu içerik 111 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılında kent genelinde önemli yatırım ve projeleri hayata geçirmeye hazırlanırken İZSU Genel Müdürlüğü de halen 20 şantiyede sürdürdüğü projelerinin sayısını 45'e çıkaracak. Yağmur suyu şebekelerinin yapımına yönelik projeler ve içme suyu yatırımlarına ağırlık veren İZSU, kentin yaşam kalitesini yükseltecek projelerin yapımında binlerce kişiye de istihdam olanağı sağlayacak.

İZSU Genel Müdürlüğü, 2020 yılında başlayan ve devam eden yatırımlarının yanına önümüzdeki yıldan itibaren çok sayıda yeni proje eklemeye hazırlanıyor. Bu yılın büyük bölümünü projelerin hazırlık çalışmalarına ayıran İZSU, 2021 yılında bu hazırlıkların meyvelerini toplamaya başlayacak. İZSU Genel Müdürlüğü aralarında Buca, Gültepe ve Bornova yağmur suyu hatlarının yapımı gibi büyük önem taşıyan 12 projenin ihalesini yaptı. Önümüzdeki günlerde bu ihalelere ilişkin yasal süreçlerin tamamlanması ve sonraki aylarda yapılacak yeni ihalelerin ardından halen 20 şantiyede süren çalışmaların sayısı 45'e çıkacak. Tüm projelerin yapım süreçlerinde yaklaşık iki bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak.

Çevre ilçelerin su sorunu çözülüyor
 

İZSU Genel Müdürlüğü, özellikle 2014 yılından sonra Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırlarına bağlanan ilçelerde geçmiş yıllardan kaynaklanan içme suyu sorununa da neşter vuruyor. Seferihisar, Ödemiş,  Kiraz ve Torbalı’da içme suyu şebekesi, Dikili-Çandarlı’da içme suyu arıtma tesisi, Bergama, Kınık ve Aliağa’da sekiz adet sondaj kuyusu, ihale süreçlerinin tamamlanmasıyla yapımına başlanacak işler arasında yer alıyor. İZSU Genel Müdürlüğü Halkapınar Kuyuları Arıtma Tesisi'nin yapımına önümüzdeki günlerde başlamayı hedefliyor. İZSU'nun ihalelerini yaptığı ve imza aşamasına getirdiği işler arasında Seferihisar-Ulamış Mahallesi'nde dere ıslahı ve Urla-Özbek Mahallesi'nde paket atık su arıtma tesisi de bulunuyor.

Sırada yeni ihaleler var
 

İZSU Genel Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde ise Karşıyaka'nın Zübeyde Hanım ve İnönü mahalleleri yağmur suyu inşaatı, Karaburun-Bozköy Göleti arıtma tesisi, Bergama Gaylan-Armağanlar, Ödemiş-Köseler mahalleleri paket içme suyu arıtma tesisi, Karabağlar-Kavacık içme suyu, Çeşme 3. Kısım içme suyu, Seferihisar Beyler Mahallesi içme suyu paket arıtma tesisi, Bayındır-Hasköy ve Çırpı yağmur suyu inşaatı, Torbalı, Bayındır, Selçuk, Tire, Ödemiş, Kiraz ve Beydağ, Urla, Karaburun, Seferihisar, Çeşme ve Menderes, Menemen, Aliağa, Foça, Kemalpaşa, Dikili, Bergama, Kınık ve Bornova'da su kuyuları yapımı için ihalelere çıkacak.

"Her bir proje, ekonomiye katkı sağlıyor"
 

İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, pandemi süreciyle birlikte derinleşen ekonomik sıkıntılara rağmen kurumun yatırımcı kimliğini daha güçlendirecek atılımlara imza attıklarını belirterek, "Çalışan her bir şantiye sayesinde doğrudan ve dolaylı olarak yüzlerce kişi, istihdam olanağına kavuşuyor. İZSU, hayata geçirdiği projelerle sadece kentte yaşam kalitesini yükseltmiyor; işçiden mühendise, üreticiden tedarikçiye kadar uzanan bir ekonomiyi canlandırıyor" diye konuştu.

Ödemiş merkez mahallelerinde atık su şebekesi ve iletim hattı inşaatı, Bayındır ve Ödemiş'te 14 adet su sondaj kuyusu inşaatı ile İZSU Genel Müdürlüğü Bayındır hizmet binası inşaatı, süren yatırımlar arasında yer alıyor.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'den Kiraz’a ziyaret
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler
Kiraz Milli Eğitim’den ziyaretler