Advert

Ödemiş Kent Konseyi'nde üç öneri karara bağlandı

Ödemiş Kent Konseyi'nde üç öneri karara bağlandı
Ödemiş Kent Konseyi'nde üç öneri karara bağlandı admin
Bu içerik 137 kez okundu.

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu Kasım Ayı Olağan Toplantısı, Başkan Mehmet Taşlı yönetiminde Ödemiş Kent Konseyi'nin yeni binasında gerçekleştirildi. Toplantıda Ödemiş Kent Konseyi'nin katılımcı yapıları olan meclislerden gelen öneriler görüşülerek karara bağlandı.

Ödemiş Kent Konseyi Çevre, Şehircilik ve İmar Meclisi tarafından Yürütme Kurulu'na sunulan deprem toplanma alanlarına afet konteyneri konulması önerisi, Yürütme Kurulu üyelerince de görüşülerek konunun Ödemiş Belediyesi'ne bildirilmesine oy birliğiyle karar verildi.

 

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, içerisinde deprem ve diğer doğal afet durumlarında acil müdahale için kullanılacak 60 civarı araç gerecin bulunduğu afet konteyneri uygulamasının Türkiye'de çeşitli ilçelerde hayata geçirilmiş olduğunun altını çizerken, "Çevre Şehircilik Meclisimizce yapılan incelemede Nilüfer (Bursa), Ümraniye (İstanbul) gibi ilçelerde afet toplanma alanlarına bu tarz konteynerlerin yerleştirildiği görülmüştür. Yıkımlı bir deprem durumunda zamana karşı yarışılırken afet bölgesinde bu tür bir donanımın olması, kurtarma çalışmalarının daha çabuk başlamasını sağlamak adına önemlidir. Ödemiş'teki en kalabalık mahallelerden başlanarak toplanma alanlarımıza afet konteyneri yerleştirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Kaldırım işgallerine karşı denetim
 

Yürütme Kurulu tarafından görüşülen bir diğer konu, Ödemiş'te kaldırımların yayalarca kullanımını zorlaştıran ve engelleyen faktörlerdi. İlçenin pek çok mahallesinde kaldırımların araç park etmek ve sair suretlerle izinsiz olarak işgal edilmesi problemi üzerinde görüşme yapılırken konunun ilgili kurumlarca daha fazla denetlenmesinin ve kurallara uymayanların cezalandırılmasının yararlı olacağına karar verildi.

Yasağın duyurulması ele alındı

 

Toplantıda gündeme gelen son konu ise yine Çevre, Şehircilik ve İmar Meclisi tarafından Yürütme Kurulu'na sunulan Ödemiş'te pazar yerlerine iki tekerlekli araçlarla girilmesi yasağının halka duyurulması önerisi oldu. Pazar yerlerine motosiklet, bisiklet, akülü bisiklet vb. araçlarla giriş, encümen kararıyla yasaklanmış bulunuyor. Yasağa uymayanların ödemek zorunda kalacağı idari para cezası ise 392 TL. Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu, bu yasağın bütün vatandaşlarca bilinmesini sağlamak adına pazar kurulan günlerde belediye anons sistemi üzerinden yasağın duyurulmasının yararlı olacağına oy birliğiyle karar verirken toplantı, dilek ve temennilerle tamamlandı.

 

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Kiraz’a yapılacak yatırımlar görüşüldü
Turhan Eke'nin acı kaybı
Turhan Eke'nin acı kaybı