Advert

"İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz"

admin
Bu içerik 165 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada aşı konusuna da değindi. Erdoğan, "Kabine toplantımızın ilk ve en önemli konusu, koronavirüsteki gelişmelerdi. Dünyanın her yerinde hiç görülmedik bir tırmanışa geçen salgın, maalesef ülkemizde de etkili oluyor. Yeni bir takım tedbirleri hayata geçireceğimizi paylaşmıştık. Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması, hepimizin daha dikkatli davranmasını gerektirmektedir. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür çarelerden başka bir şey bulunmuyor. Belirlediğimiz salgın tedbirlerine harfiyen uyulmasını bekliyoruz. Tüm vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamalarını istiyoruz. Üzerimize düşen fedakarlıkları yapmak zorundayız. Sağlık çalışanlarımızın canla başla ortaya koydukları gayrete en büyük teşekkürümüz, onlara ilave bir yük getirmemek olacaktır. 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor" dedi.

 

"Kontrol edilebilir bir mücadelenin içine gireceğiz"

 

Erdoğan, "Salgınla mücadele çalışmalarının değersizleştirmek için yapılan spekülasyon çalışmalarına karşı da dikkatli olmalıyız. Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türkiye, salgın karşısında verdiği mücadeleden de çıkacaktır. İnşallah aşı sürecinin de başlamasıyla kontrol edilebilir bir mücadelenin içine gireceğiz. Aşı konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız, herhangi bir ücret ödemeden aşıya ulaşabileceklerdir. Önümüzdeki ay sağlık çalışanlarının aşılanması inşallah başlayacaktır" şeklinde konuştu.

 

İlk aşıyı Bakan Koca olacak

 

Öte yandan ilk aşılar, 11 Aralık'ta uygulanmaya başlayacak. İlk iki doz aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olacak. Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşı ile ülkemizde 90 günde 50 milyon aşılama yapılacak. Önceliği kronik hastalar ve sağlıkçılarda yapılacağı ilk uygulama, 11 Aralık'ta olacak. Buna göre koronavirüs, 90 günde 50 milyon aşılamayla kontrol altına alınacak. 2021'in ilk çeyreğinde 25 milyon 500 bin kişiye iki doz aşı yapılması öngörülüyor. Eğer bunlarla da salgının seyrinde düşme olmazsa devreye yeni yol haritası girecek. Koronavirüsü durdurma planına göre üç ay içinde salgın, tamamen kontrol altına alınacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise pazartesi günü yaptığı açıklamada aşının tamamen ücretsiz yapılacağına dikkat çekti.

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Primlerde kesinti yok”
“Primlerde kesinti yok”
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe
Kiraz’daki kooperatife Büyükşehir’den hibe