Advert

Şehit Öğretmen Ayhan Kökmen cinayeti davasında sona gelindi

Şehit Öğretmen Ayhan Kökmen cinayeti davasında sona gelindi
Şehit Öğretmen Ayhan Kökmen cinayeti davasında sona gelindi admin
Bu içerik 121 kez okundu.

Müdürlük makamında şehit edilen eğitimci Ayhan Kökmen cinayetinin 15. duruşması, Ödemiş Adliye Sarayı'nda görüldü. Edinilen bilgilere göre, azmettirmeden yargılanan yetişkin sanık B.Y. azmettirmeden değil, tasarlayarak öldürmeye yardımdan 19 yıl ceza aldı. Yetişkin B.Y., aynı zamanda Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefetten de 1 yıl 4 ay ceza aldı. Cinayeti birlikte işleyen yaşı 18'den küçük U.Y. ve İ.P. ise 22'şer yıl ceza aldı. U.Y., ilaveten Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefetten de 1 yıl 1 ay 14 gün ekstradan ceza aldı. Yardımdan yargılanan diğer iki çocuk Y.O. ve C.A., delil yetersizliğinden beraat etti. Verilen cezalarda iyi hal veya başka herhangi bir indirim uygulanmadı. Cinayeti işleyen iki çocuğun yaşları küçük olduğu için yasal yönden alabilecekleri en yüksek ceza olan 22 yıl ceza aldıkları belirtildi.

"İstinaf ve temyiz itirazlarımı yapacağız"

Duruşmanın ardından açıklama yapan Kökmen ailesinin avukatı Süleyman Coşkun, "Yetişkin sanık B.Y. yardım değil, azmettirmeden ceza almalıydı. Dolayısıyla müebbet hapis cezası uygulanmalıydı. O yönden istinaf ve sonrasında temyiz edeceğiz. Yine C.A. isimli çocuk da yardımdan ceza almalıydı diye düşünüyoruz. Bu açıdan da istinaf ve temyiz itirazlarımızı yapacağız" ifadelerini kullandı.

Kararın belli yönleriyle kendilerini tatmin ettiğini, belli yönleriyle de yeterli bulmadıklarını ifade eden Avukat Coşkun, "Bugün eğitim şehidimiz Ayhan Kökmen hocanın cinayetini işleyenlerle ilgili yargılamaların son duruşmasına katıldık. Cinayetin üzerinden üç yıla yakın bir süre geçti. 15 Aralık 2017 tarihinde işlenen cinayetin yargılamasının yapıldığı dava, Ödemiş 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sona erdi. Bu davada beş kişi yargılanmaktaydı. Bunlardan dördünün yaşı, olay tarihi itibarı ile küçüktü. Bu yüzden de suça sürüklenen çocuk olarak tabir edildiler yargılama boyunca. Bugün itibarı ile onların da yaşları doldu, 18 yaşını doldurdular. Sonuç itibarı ile bugün gelinen noktada uzun bir yargılamanın ardından sonuç bugün açıklandı.

Biz şunu söylemek istiyoruz. Bu verilen cezalarda bizim bir talebimiz vardı. Yargılama boyunca yargılamayı baltalamak için sanıklar bize göre ellerinden geleni yaptılar. Biz, mahkemeden iyi hal indirimi uygulanmamasını talep etmiştik. Bir de olayın özelliği itibarı ile olayın sonuç olarak neticenin ağırlığı ve vahameti açısından iyi hal uygulanmaması talebimiz vardı. Bu talebimiz, mahkeme tarafından kabul gördü ve hiçbir şekilde sanıklara verilen cezalarda iyi hal indirimi uygulanmadı. İyi hal indiriminin yanında da yine ceza kanunumuzdaki cezai indirimler de uygulanmadı. Belli yönleriyle bizi tatmin eden bir karar oldu, belli yönleriyle de yeterli bulmadığımız bir karar oldu" dedi.

"Bu cezayı asla yeterli bulmuyorum"

Duruşmanın ardından açıklama yapan Ayhan Kökmen'in eşi Ayşe Ümmü Kökmen ise, "Ben kararı caydırıcı bir ceza olarak bulmuyorum. Üç senedir duruşmalara gelip gidiyorum. Üç senedir hakim beyler, avukat beyler, bu çocuklara suça sürüklenen çocuklar diye hitap ediyorlar. Demek ki bu çocukları suça sürükleyen birileri var ki bu ifadeyle çocuklara seslendiler hep. O zaman suça sürükleyen kişinin en ağır şekilde cezalandırılmasını isterdim. Bu cezayı asla yeterli bulmuyorum" diye konuştu.

Osman TOKA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Başkan Özçınar Kutlu’dan 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı
Kaymakam Titiz’den 29 Ekim mesajı